
SKU: BBD5647
£135.09
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| EAN | 5056223907355 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 51 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 345 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 17.5 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Brake Disc Thickness | 19 mm |
| Number of mounting bores: | 0 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Ford |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ford | Edge | Edge Sport TDCi | Sport TDCI | 2016–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 132KW 177HP |
| Ford | Edge | Edge Sport TDCi Auto | Sport TDCI | 2016–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 154KW 206HP |
| Ford | Edge | Edge ST-Line | ST-Line | 2017–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 132KW 177HP |
| Ford | Edge | Edge ST-Line Auto | ST-Line | 2017–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 154KW 206HP |
| Ford | Edge | Edge ST-Line EcoBlue Auto | ST-Line EcoBlue | 2018–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 1996cc 177KW 237HP |
| Ford | Edge | Edge Titanium EcoBlue 4x2 Auto | Titanium EcoBlue | 2019–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 1996cc 110KW 147HP |
| Ford | Edge | Edge Titanium TDCi | Titanium TDCI | 2016–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 132KW 177HP |
| Ford | Edge | Edge Titanium TDCi Auto | Titanium TDCI | 2016–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 154KW 206HP |
| Ford | Edge | Edge Vignale EcoBlue Auto | Vignale EcoBlue | 2018–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 1996cc 177KW 237HP |
| Ford | Edge | Edge Vignale TDCi | Vignale TDCI | 2017–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 132KW 177HP |
| Ford | Edge | Edge Vignale TDCi Auto | Vignale TDCI | 2016–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 154KW 206HP |
| Ford | Edge | Edge Zetec TDCi | Zetec TDCI | 2016–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 132KW 177HP |
Reviews
There are no reviews yet.