
SKU: BBD5739S
£170.21
In stock
In stock (1 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 58 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Quantity | 1 |
| Rotor Style | Solid |
| Unit Quantity | 2 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 259 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Centering Diameter | 48 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Number of mounting bores: | 0 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mazda | 626 | 626 GLX | GLX | 1989–1989 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1988cc 60KW 81HP |
| Mazda | 626 | 626 GLX | GLX | 1990–2000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 79KW 107HP |
| Mazda | 626 | 626 GLX | GLX | 1991–1991 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1789cc 69KW 93HP |
| Mazda | 626 | 626 GLX 4WD | GLX 4WD | 1992–1992 | Petrol | Estate | 4x4 | 2184cc 85KW 114HP |
| Mazda | 626 | 626 GLX ABS | I GLX ABS | 1992–1993 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1991cc 85KW 115HP |
| Mazda | 626 | 626 GLX Auto | GLX | 1987–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 1988cc 60KW 81HP |
| Mazda | 626 | 626 GLX Auto | GLX | 1990–1991 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 79KW 107HP |
| Mazda | 626 | 626 GLX Exec | GLX Exec | 1985–1989 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 82KW 110HP |
| Mazda | 626 | 626 GLX Exec | GLX Exec | 1988–1989 | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 82KW 110HP |
| Mazda | 626 | 626 GLX Exec | GLX Exec | 1988–… | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 81KW 109HP |
| Mazda | 626 | 626 GLX Exec 4WD | GLX EX ABS4 | 1990–1992 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2184cc 85KW 114HP |
| Mazda | 626 | 626 GLX Exec Auto | GLX Exec | 1988–1989 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1988cc 60KW 81HP |
| Mazda | 626 | 626 GLX Exec Auto | GLX Exec | 1990–1992 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 82KW 110HP |
| Mazda | 626 | 626 GLX Exec Auto | GLX EX ABS | 1990–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 79KW 107HP |
| Mazda | 626 | 626 GLX S/R | GLX SR | 1987–1989 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1988cc 60KW 81HP |
| Mazda | 626 | 626 GLX S/R Auto | GLX SR | 1989–1989 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1988cc 60KW 81HP |
| Mazda | 626 | 626 GLX S/R Auto | GLX SR | 1989–1989 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1988cc 60KW 81HP |
| Mazda | 626 | 626 GT | GTABS | 1989–1991 | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 108KW 146HP |
| Mazda | 626 | 626 GT | GT | 1990–1991 | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 110KW 148HP |
| Mazda | 626 | 626 GT ABS A | I GT ABSAC | 1992–1992 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2497cc 123KW 165HP |
| Mazda | 626 | 626 GT ABS A | I GT ABS | 1992–1993 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2497cc 123KW 165HP |
| Mazda | 626 | 626 i 16v | Estate | 1992–2002 | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 102KW 138HP |
| Mazda | 626 | 626 LX | LX SVI | 1990–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1789cc 67KW 91HP |
Reviews
There are no reviews yet.