
SKU: BBD5758S
£76.75
In stock
In stock (4 available)
| Product type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Height | 68.7 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Quantity | 1 |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 350 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 32 mm |
| Centering Diameter | 85 mm |
| Brake Disc Thickness | 34 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Brand | Borg & Beck |
| Key Compatible Vehicles | Volkswagen |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Volkswagen | Touareg | Touareg Altitude TDI V6 225 Auto | V6 Altitude TDI | 1999–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 2967cc 165KW 221HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg Altitude V6 280 Auto | V6 Altitude | 2006–2006 | Petrol | SUV | 4x4 | 3597cc 206KW 276HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg Altitude V6 280 Auto | V6 Altitude 280 | 2007–2009 | Petrol | SUV | 4x4 | 3597cc 167KW 225HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg Altitude V6 Auto | V6 Altitude | 2006–2006 | Petrol | SUV | 4x4 | 3597cc 206KW 276HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg Altitude V6 TDI Auto | V6 TDI Altitude | 2006–2007 | Diesel | SUV | 4x4 | 2967cc 165KW 221HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg Altitude V6 TDI Auto | V6 Altitude TDI | 2008–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 2967cc 176KW 240HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg SE BlueMotion V6 TDI Auto | TDI SE BlueMotion | 2009–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 2967cc 165KW 225HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg SE V6 280 Auto | V6 SE 280 | 2007–2010 | Petrol | SUV | 4x4 | 3597cc 167KW 225HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg SE V6 TDI Auto | V6 FSI SE | 2006–2008 | Petrol | SUV | 4x4 | 3597cc 206KW 276HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg Sport V6 Auto | V6 Sport | 2006–2007 | Petrol | SUV | 4x4 | 3597cc 206KW 276HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg TDI V6 225 Auto | V6 TDI | 2007–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 2967cc 165KW 221HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg V6 Auto | V6 | 2006–2008 | Petrol | SUV | 4x4 | 3597cc 206KW 276HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg V6 Sport Auto | V6 Sport | 2004–2006 | Petrol | SUV | 4x4 | 3189cc 179KW 241HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg V6 TDI Sport A | V6 TDI Sport | 2004–2006 | Diesel | SUV | 4x4 | 2967cc 165KW 221HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg V6 TSi Hybrid Auto | V6 TSI | 2010–2014 | Petrol/Electric | SUV | 4x4 | 2995cc 248KW 332HP |
Reviews
There are no reviews yet.