
SKU: BBD5837S
£140.81
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 67 mm |
| Function | Brake Disc |
| Quantity | 1 |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 299 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 18 mm |
| Centering Diameter | 98 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Number of mounting bores: | 2 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Porsche |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Porsche | Boxster | Boxster | 24V | 2001–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 179KW 240HP |
| Porsche | Boxster | Boxster | 24V | 2001–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 180KW 241HP |
| Porsche | Boxster | Boxster | 24V | 2004–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 179KW 240HP |
| Porsche | Boxster | Boxster 24v | 24V | 2012–2014 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2706cc 195KW 265HP |
| Porsche | Boxster | Boxster 24v | 24V | 2014–2016 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2706cc 195KW 265HP |
| Porsche | Boxster | Boxster 24v Semi-Auto | 24V PDK | 2012–2015 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2706cc 195KW 265HP |
| Porsche | Boxster | Boxster 24v Semi-Auto | 24V PDK | 2014–2016 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2706cc 195KW 265HP |
| Porsche | Boxster | Boxster 6-speed | 24V | 2006–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 180KW 241HP |
| Porsche | Boxster | Boxster Black Edition 24v | 24V Black Edition | 2015–2016 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2706cc 195KW 265HP |
| Porsche | Boxster | Boxster Black Edition 24v Semi-Auto | 24V Black Edition PDK | 2015–2016 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2706cc 195KW 265HP |
| Porsche | Boxster | Boxster S | 24V S | 1990–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3179cc 208KW 280HP |
| Porsche | Boxster | Boxster Sport Edition 6sp | 24V Sport Edition | 2007–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 180KW 241HP |
| Porsche | Boxster | Boxster Sport Edition Tip S | 24V Sport Edition | 2007–2008 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 180KW 241HP |
| Porsche | Boxster | Boxster Tiptronic S | 24V Tiptronics | 2002–2008 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 180KW 241HP |
| Porsche | Boxster | Boxster Tiptronic S | 24V Tiptronics | 2004–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 179KW 240HP |
Reviews
There are no reviews yet.