
SKU: BBD6008S
£118.30
In stock
In stock (2 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| EAN | 5055592698826 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 86.5 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Quantity | 1 |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 315 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 6 |
| Minimum thickness | 18 mm |
| Centering Diameter | 108 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Number of mounting bores: | 3 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hyundai | Terracan | Terracan CDX CRTD | CRTD CDX | 2003–2007 | Diesel | SUV | 4x4 | 2902cc 110KW 147HP |
| Hyundai | Terracan | Terracan CDX CRTD Auto | CRTD CDX | 2003–2008 | Diesel | SUV | 4x4 | 2902cc 110KW 147HP |
| Hyundai | Terracan | Terracan CRD | CRD | 2002–2004 | Diesel | SUV | 4x4 | 2902cc 110KW 147HP |
| Hyundai | Terracan | Terracan Limited CRTD | CRTD Standard Ltd | 2006–2007 | Diesel | SUV | 4x4 | 2902cc 120KW 160HP |
| Hyundai | Terracan | Terracan Limited CRTD Auto | CRTD Standard Ltd | 2006–2007 | Diesel | SUV | 4x4 | 2902cc 120KW 160HP |
Reviews
There are no reviews yet.