
SKU: BBP2513
£82.00
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| EAN | 5055188276551 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 39.5 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 2 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 284 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 20.2 mm |
| Centering Diameter | 59 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alfa Romeo | GTV | GTV Cup | Cup | 2001–2003 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2959cc 160KW 214HP |
| Alfa Romeo | GTV | GTV JTS Lusso | JTS Lusso | 2003–2005 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1970cc 122KW 163HP |
| Alfa Romeo | GTV | GTV Lusso T.Spark 16v | TS Lusso 16V | 1998–2001 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1970cc 114KW 153HP |
| Alfa Romeo | GTV | GTV Lusso V6 24V | Lusso V6 24V | 1998–2001 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2959cc 162KW 217HP |
| Alfa Romeo | GTV | GTV T.Spark | T.Spark 16V | 2000–2003 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1970cc 110KW 147HP |
| Alfa Romeo | GTV | GTV T.Spark 16v | T.Spark 2.0 16V | 1996–1999 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1970cc 110KW 148HP |
| Alfa Romeo | GTV | GTV T.Spark 16v | Twin Spark 16V | 1998–2000 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1970cc 114KW 153HP |
| Alfa Romeo | GTV | GTV T.Spark Lusso | T.Spark Lusso 16V | 1999–2004 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1970cc 110KW 147HP |
| Alfa Romeo | GTV | GTV TS Turismo | TS Turismo | 2004–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1970cc 110KW 147HP |
| Alfa Romeo | GTV | GTV V6 | V6 24V | 2000–2004 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2959cc 160KW 214HP |
| Alfa Romeo | GTV | GTV V6 24V | V6 24V | 1998–2001 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2959cc 162KW 217HP |
| Alfa Romeo | GTV | GTV V6 Lusso 24V | V6 Lusso | 2002–2006 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3179cc 179KW 240HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider 1750 Italia Independent TBI | 1750 TBI Italia Independent | 2010–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1742cc 147KW 200HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider 1750 TBi | 1750 TBI | 2009–2011 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1742cc 147KW 200HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider 2.0 | 1986–2022 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1962cc 67KW 91HP | |
| Alfa Romeo | Spider | Spider Italia Independent 16v JTDM | JTDM 16V Italia Independent | 2010–… | Diesel | Convertible | 4x2 | 1956cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider Italia Independent JTS | JTS Italia Independent | 2010–2011 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2198cc 136KW 185HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider Italia Independent V6 JTS Q4 | JTS V6 Q4 Italia Independent | 2010–… | Petrol | Convertible | 4x4 | 3195cc 191KW 260HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider Italia Independent V6JTS Q4A | JTS V6 Q4 Qtronic Italia Independent | 2010–… | Petrol | Convertible | 4x4 | 3195cc 191KW 260HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider Italia Independent-NT JTDM | JTDM Italia Independent | 2010–… | Diesel | Convertible | 4x2 | 2387cc 154KW 210HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider JTDM 16v | JTDM 16V | 2010–2011 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1956cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider JTS Lusso | JTS Lusso | 2003–2006 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1970cc 122KW 163HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider JTS V6 Millemiglia | JTS V6 Mille Miglia | 2008–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 3195cc 191KW 260HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider JTS V6 Q4 | JTS V6 Q4 | 2007–2010 | Petrol | Convertible | 4x4 | 3195cc 193KW 260HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider JTS V6 Q4 Auto | JTS V6 Q4 Qtronic | 2007–2008 | Petrol | Convertible | 4x4 | 3195cc 193KW 260HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider Lusso T.Spark 16v | TS Lusso 16V | 1998–2001 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1970cc 114KW 153HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider T.Spark | T.Spark 16V | 2001–2003 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1970cc 110KW 147HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider T.Spark 16 V | T.Spark 2.0 16V | 1996–1999 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1970cc 110KW 148HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider T.Spark 16v | Twin Spark 16V | 1996–2001 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1970cc 114KW 153HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider T.Spark Lusso | T.Spark Lusso 16V | 1995–2004 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1970cc 110KW 147HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider TS Turismo | TS Turismo | 2004–2004 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1970cc 110KW 147HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider V6 | V6 24V | 2000–2003 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2959cc 160KW 214HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider V6 JTS Q4 Q-Tronic Auto | JTS V6 Q4 Qtronic | 2008–2011 | Petrol | Convertible | 4x4 | 3195cc 191KW 260HP |
| Alfa Romeo | Spider | Spider V6 Lusso 24V | V6 Lusso | 2002–2006 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3179cc 179KW 240HP |
Reviews
There are no reviews yet.