
SKU: BBR7044
£53.51
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 45.3 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 2 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 247 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 4 |
| Minimum thickness | 16 mm |
| Centering Diameter | 61 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Number of mounting bores: | 2 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nissan | Almera | Almera 1.4 Action | Action 16V | 1997–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1392cc 64KW 86HP |
| Nissan | Almera | Almera 1.4 Action | Action 16V | 1997–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1392cc 64KW 86HP |
| Nissan | Almera | Almera 1.4 Activ | Activ 16V | 1997–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1392cc 64KW 86HP |
| Nissan | Almera | Almera 1.4 GX | 1.4 GX | 1980–1998 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1392cc 64KW 86HP |
| Nissan | Almera | Almera 1.4 GX | 1.4 GX | 1996–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1392cc 64KW 86HP |
| Nissan | Almera | Almera 1.4 GX | 1.4 GX | 1997–1999 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1392cc 64KW 86HP |
| Nissan | Almera | Almera 1.4 Invitation | Invitation 16V | 1997–1997 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1392cc 64KW 86HP |
| Nissan | Almera | Almera 1.4 Muzic | Muzic 16V | 1997–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1392cc 64KW 86HP |
| Nissan | Almera | Almera 1.4 SI | 1.4 SI | 1995–1998 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1392cc 64KW 86HP |
| Nissan | Almera | Almera 1.4 SI | 1.4 SI | 1995–1998 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1392cc 64KW 86HP |
| Nissan | Almera | Almera 1.4I 16v | 16V | 1999–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1392cc 64KW 86HP |
| Nissan | Almera | Almera 1.4I 16v | 16V | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1392cc 64KW 86HP |
| Nissan | Almera | Almera 1.6 GX | 1.6 GX | 1996–1999 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1597cc 73KW 98HP |
| Nissan | Almera | Almera 1.6 GX Auto | 1.6 GX | 1996–1998 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1597cc 73KW 98HP |
| Nissan | Almera | Almera 1.6 SLX | 1.6 SLX | 1995–1998 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1597cc 73KW 98HP |
| Nissan | Almera | Almera Esteem | Esteem16V | 1998–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1392cc 64KW 86HP |
| Nissan | Almera | Almera Esteem | Esteem16V | 1998–2001 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1392cc 64KW 86HP |
| Nissan | Almera | Almera GX | GX 16V | 1998–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1392cc 64KW 86HP |
| Nissan | Almera | Almera GX | GX 16V | 1998–2000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1392cc 64KW 86HP |
| Nissan | Almera | Almera SI | SI 16V | 1998–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1392cc 64KW 86HP |
| Nissan | Almera | Almera SI | SI 16V | 1998–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1392cc 64KW 86HP |
Reviews
There are no reviews yet.