
SKU: BKB1928
£133.44
In stock
In stock (2 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 54.5 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Quantity | 1 |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 2 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 345 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Centering Diameter | 73 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of mounting bores: | 0 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Chrysler |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Chrysler | 300C | 300C CRD | CRD RHD | 2000–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 162KW 218HP |
| Chrysler | 300C | 300C CRD Auto | CRD | 2007–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 160KW 214HP |
| Chrysler | 300C | 300C CRD Auto | CRD | 2008–2010 | Diesel | Estate | 4x2 | 2987cc 160KW 214HP |
| Chrysler | 300C | 300C Executive CRD Auto | CRD Executive | 2012–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 176KW 236HP |
| Chrysler | 300C | 300C Limited Edition CRD Auto | CRD Limited | 2012–2014 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 176KW 236HP |
| Chrysler | 300C | 300C Limited Edition CRD Auto | CRD Limited | 2012–2014 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 176KW 236HP |
| Chrysler | 300C | 300C SE CRD Auto | CRD SE | 2010–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 160KW 214HP |
| Chrysler | 300C | 300C SE CRD Auto | CRD SE | 2010–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 160KW 214HP |
| Chrysler | 300C | 300C SE CRD Auto | CRD SE | 2010–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 160KW 214HP |
| Chrysler | 300C | 300C SR CRD Auto | CRD SR | 2010–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 160KW 214HP |
| Chrysler | 300C | 300C SR CRD Auto | CRD SR | 2010–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 160KW 214HP |
| Chrysler | 300C | 300C SRT CRD Auto | CRD SRT | 2010–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 160KW 214HP |
| Chrysler | 300C | 300C SRT CRD Auto | CRD SRT | 2010–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 160KW 214HP |
| Chrysler | 300C | 300C SRT CRD Auto | CRD SRT | 2010–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 160KW 214HP |
| Chrysler | 300C | 300C SRT Design Auto | SRT Design | 2008–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 160KW 214HP |
| Chrysler | 300C | 300C SRT Design Auto | CRD SRT Design | 2008–2010 | Diesel | Estate | 4x2 | 2987cc 160KW 214HP |
| Chrysler | PT Cruiser | 300C CRD Auto | CRD | 2006–2010 | Diesel | Estate | 4x2 | 2987cc 160KW 214HP |
Reviews
There are no reviews yet.