
SKU: BBR7027
£32.16
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| EAN | 5055188289247 |
| Product type | Brake Drum |
| Function | Brake Drum |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Overall Height | 60 mm |
| Number of Holes: | 4 |
| Br. Drum outer diameter | 214 mm |
| Inner Brake Drum Height | 48 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 178 mm |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Austin | Mini | Mini 1000 City E | 1985–2021 | Petrol | Saloon | 4x2 | 998cc 29KW 40HP | |
| Austin | Mini | Mini 1000 City E Auto | 1985–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 998cc 29KW 40HP | |
| Austin | Mini | Mini Chelsea | 1961–1990 | Petrol | Saloon | 4x2 | 998cc 29KW 40HP | |
| Austin | Mini | Mini Park Lane | 1987–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 998cc 29KW 40HP | |
| Austin | Mini | Mini Piccadilly | 1986–1989 | Petrol | Saloon | 4x2 | 998cc 29KW 40HP | |
| Austin | Mini | Unspecified | HL | 1980–… | Petrol | Estate | 4x2 | 998cc 29KW 39HP |
| Reliant | Kitten | Kitten | 1954–… | Electric | Estate | |||
| Reliant | Robin | — | Petrol | |||||
| Rover | 200 Series | Unspecified | 25 | 1985–1991 | Petrol | Saloon | 4x2 | 998cc 29KW 40HP |
| Rover | Metro | Unspecified | Sprite | 1983–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 998cc 29KW 40HP |
| Rover | Mini | Mini Cooper 1.3I | Cooper I | 1990–2000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1275cc 47KW 63HP |
| Rover | Mini | Mini Designer | 1987–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 998cc 29KW 40HP | |
| Rover | Mini | Mini Jet Black | 1988–1995 | Petrol | Saloon | 4x2 | 998cc 29KW 40HP | |
| Rover | Mini | Mini Mayfair Auto | Mayfair | 1985–1992 | Petrol | Saloon | 4x2 | 998cc 29KW 40HP |
| Rover | Mini | Mini RAC Flame Checkmate A | 1990–1990 | Petrol | Saloon | 4x2 | 998cc 30KW 41HP | |
| Rover | Mini | Mini Racing Flame Checkmate | 1989–1991 | Petrol | Saloon | 4x2 | 998cc 29KW 40HP | |
| Rover | Mini | Mini Racing Flame Checkmate | 1990–1990 | Petrol | Saloon | 4x2 | 998cc 29KW 40HP | |
| Rover | Mini | Mini Red Hot | 1988–1989 | Petrol | Saloon | 4x2 | 998cc 29KW 40HP | |
| Rover | Mini | Mini Thirty | 1989–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 998cc 29KW 40HP | |
| Rover | Mini | Mini Thirty Auto | 1989–1990 | Petrol | Saloon | 4x2 | 998cc 29KW 40HP | |
| Rover | Mini | Unspecified | HL | 1980–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 998cc |
| Rover | Mini | Unspecified | City (82) | 1982–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 998cc 29KW 40HP |
| Rover | Mini Studio 2 | —–1999 | Petrol | Saloon | 4x2 | 998cc 30KW 41HP |
Reviews
There are no reviews yet.