
SKU: BBD4032
£93.86
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 70 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 2 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 298 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 22 mm |
| Centering Diameter | 101.6 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of mounting bores: | 0 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Land Rover | Range Rover | Range Rover 30th Anniverary Auto | 30th Anniversary | 1998–2001 | Petrol | SUV | 4x4 | 4554cc 160KW 215HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover 35th Anniversary Auto | V8 35th Anniversary LE | 2006–2007 | Petrol | SUV | 4x4 | 4196cc 291KW 390HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover 4.0 | Base | 1979–2001 | Petrol | SUV | 4x4 | 3950cc 140KW 188HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover 4.0 SE Auto | SE | 1993–2001 | Petrol | SUV | 4x4 | 3950cc 140KW 188HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover EFI | CSK | 1990–1990 | Petrol | SUV | 4x4 | 3947cc 138KW 185HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover EFI | Sting EFI90 | 1990–1992 | Petrol | SUV | 4x4 | 3947cc 138KW 185HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover EFI Auto | CSK | 1990–1991 | Petrol | SUV | 4x4 | 3947cc 138KW 185HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover EFI Auto | Sting EFI90 | 1990–1996 | Petrol | SUV | 4x4 | 3947cc 138KW 185HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover Vogue | Vogue 95 | 1989–1996 | Petrol | SUV | 4x4 | 3947cc 135KW 182HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover Vogue Auto | 1989–2008 | Petrol | SUV | 4x4 | 3947cc 135KW 182HP | |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover Vogue EFI | Vogue EFI 90 | 1989–1992 | Petrol | SUV | 4x4 | 3947cc 138KW 185HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover Vogue EFI | Vogue EFI(93 | 1989–2018 | Petrol | SUV | 4x4 | 3950cc 101KW 136HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover Vogue EFI Auto | Vogue EFI 90 | 1983–1992 | Petrol | SUV | 4x4 | 3947cc 138KW 185HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover Vogue EFI Auto | Vogue EFI(93 | 1992–1996 | Petrol | SUV | 4x4 | 3950cc 101KW 136HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover Vogue SE | 1989–2022 | Petrol | SUV | 4x4 | 3947cc 138KW 185HP | |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover Vogue SE | Vogue SE93 | 1993–1995 | Petrol | SUV | 4x4 | 3950cc 101KW 136HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover Vogue SE | Vogue SE 95 | 1994–2000 | Petrol | SUV | 4x4 | 3947cc 135KW 182HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover Vogue SE Auto | 1989–1996 | Petrol | SUV | 4x4 | 3947cc 138KW 185HP | |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover Vogue SE Auto | 1992–1996 | Petrol | SUV | 4x4 | 3950cc 101KW 136HP |
Reviews
There are no reviews yet.