
SKU: BBD5410
£52.05
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 44 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 280 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 4 |
| Minimum thickness | 8.5 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | MINI |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mini | Cooper | Cooper Classic C Auto | C Classic | 2024–… | Petrol | Hatchback | 4X2 | 1499cc 115KW 154HP |
| Mini | Cooper | Cooper Classic C Auto | C Classic | 2024–… | Petrol | Hatchback | 4X2 | 1499cc 115KW 154HP |
| Mini | Cooper | Cooper Classic C Auto | C Classic | 2025–… | Petrol | Convertible | 4X2 | 1998cc 120KW 160HP |
| Mini | Cooper | Cooper Exclusive C Auto | C Exclusive | 2024–… | Petrol | Hatchback | 4X2 | 1499cc 115KW 154HP |
| Mini | Cooper | Cooper Exclusive C Auto | C Exclusive | 2024–… | Petrol | Hatchback | 4X2 | 1499cc 115KW 154HP |
| Mini | Cooper | Cooper Sport C Auto | C Sport | 2024–… | Petrol | Hatchback | 4X2 | 1499cc 115KW 154HP |
| Mini | Cooper | Cooper Sport C Auto | C Sport | 2024–… | Petrol | Hatchback | 4X2 | 1499cc 115KW 154HP |
| Mini | Mini | Classic Cooper S500 | Cooper Sport 500 | 2000–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1275cc 46KW 62HP |
| Mini | Mini | Cooper | Cooper I | 1992–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1275cc 46KW 62HP |
| Mini | Mini | Cooper S Electric Multitone Edition | Cooper S Multitone Edition | 2022–2023 | Electric | Hatchback | 4x2 | 135KW 181HP |
| Mini | Mini | Cooper Sport | Cooper Sport | 2000–2004 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1275cc 46KW 62HP |
| Mini | Mini | Cooper Sports LE. | Cooper Sports LE | 1998–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1275cc 46KW 62HP |
| Mini | Mini | John Cooper | John Cooper LE | 1999–2001 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1275cc 46KW 62HP |
| Mini | Mini | Paul Smith | Paul Smith LE | 1998–2000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1275cc 46KW 62HP |
| Mini | Mini | Seven | Seven | 2000–2001 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1275cc 46KW 62HP |
| MINI | Cooper | Cooper Exclusive Electric | E Exclusive | 2024–… | Electric | Hatchback | 4x2 | 160KW 214HP |
| MINI | Cooper | Cooper SE Sport Electric | SE Sport | 2024–… | Electric | Hatchback | 4x2 | 160KW 214HP |
Reviews
There are no reviews yet.