
SKU: BBD5960S
£138.90
In stock
In stock (5 available)
| Type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Brand | Borg & Beck |
| Height | 52 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Quantity | 1 |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer diameter | 336 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes | 5 |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Centering Diameter | 63.6 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Number of mounting bores | 1 |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Volvo | XC70 | XC70 Drive ES D3 | D3 Drive ES | 2011–2012 | Diesel | Estate | 4x2 | 1984cc 120KW 161HP |
| Volvo | XC70 | XC70 Drive SE D3 | D3 Drive SE | 2011–2012 | Diesel | Estate | 4x2 | 1984cc 120KW 161HP |
| Volvo | XC70 | XC70 Drive SE Luxury D3 | D3 Drive SE Lux | 2011–2012 | Diesel | Estate | 4x2 | 1984cc 120KW 161HP |
| Volvo | XC70 | XC70 ES D3 Auto | D3 ES | 2011–2011 | Diesel | Estate | 4x2 | 1984cc 120KW 161HP |
| Volvo | XC70 | XC70 ES D3 Auto | D3 ES | 2011–2011 | Diesel | Estate | 4x2 | 1984cc 120KW 161HP |
| Volvo | XC70 | XC70 ES D3 Drive | D3 Drive ES | 2010–2011 | Diesel | Estate | 4x2 | 1984cc 120KW 161HP |
| Volvo | XC70 | XC70 SE D3 Auto | D3 SE | 2010–2012 | Diesel | Estate | 4x2 | 1984cc 120KW 161HP |
| Volvo | XC70 | XC70 SE D3 Auto | D3 SE | 2011–2012 | Diesel | Estate | 4x2 | 1984cc 120KW 161HP |
| Volvo | XC70 | XC70 SE D3 Drive | D3 Drive SE | 2010–2011 | Diesel | Estate | 4x2 | 1984cc 120KW 161HP |
| Volvo | XC70 | XC70 SE Luxury AWD D3 | D3 SE Lux AWD | 2011–2013 | Diesel | Estate | 4x4 | 2400cc 120KW 161HP |
| Volvo | XC70 | XC70 SE Luxury D3 Auto | D3 SE Lux | 2010–2012 | Diesel | Estate | 4x2 | 1984cc 120KW 161HP |
| Volvo | XC70 | XC70 SE Luxury D3 Auto | D3 SE Lux | 2011–2013 | Diesel | Estate | 4x2 | 1984cc 120KW 161HP |
| Volvo | XC70 | XC70 SE Luxury D3 Drive | D3 Drive SE Lux | 2010–2011 | Diesel | Estate | 4x2 | 1984cc 120KW 161HP |
| Volvo | XC70 | XC70 Vorsprung AWD D3 | D3 VOR AWD | 2011–2012 | Diesel | Estate | 4x4 | 2400cc 120KW 161HP |
| Volvo | XC70 | XC70 Vorsprung AWD D3 Auto | D3 VOR AWD | 2011–2012 | Diesel | Estate | 4x4 | 2400cc 120KW 161HP |
Reviews
There are no reviews yet.