
SKU: BBD6289S
£93.92
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 59 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 332 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 6 |
| Minimum thickness | 30 mm |
| Centering Diameter | 98 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of mounting bores: | 0 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Ford |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ford | Ranger | Ranger Limited Edition EcoBlue 4x4 | Limited EcoBlue | 2019–2021 | Diesel | Pick Up | 4x4 | 1996cc 156KW 209HP |
| Ford | Ranger | Ranger Limited Edition EcoBlue 4x4 | Limited EcoBlue | 2019–2023 | Diesel | Pick Up | 4x4 | 1996cc 125KW 167HP |
| Ford | Ranger | Ranger Limited Edition EcoBlue 4x4 | Limited EcoBlue | 2019–2023 | Diesel | Pick Up | 4x4 | 1996cc 125KW 167HP |
| Ford | Ranger | Ranger MS-RT EcoBlue 4x4 Auto | MS-RT EcoBlue | 2021–… | Diesel | Pick Up | 4x4 | 1996cc 156KW 209HP |
| Ford | Ranger | Ranger MS-RT Ltd Edition EcoBlue4x4 A | MS-RT Limited Edition EcoBlue | 2023–2023 | Diesel | Pick Up | 4x4 | 1996cc 156KW 209HP |
| Ford | Ranger | Ranger Stormtrak EcoBlue 4x4 A | Storm Trak EcoBlue | 2021–… | Diesel | Pick Up | 4x4 | 1996cc 156KW 209HP |
| Ford | Ranger | Ranger Wildtrak X EcoBlue 4x4 Auto | Wildtrak X EcoBlue | 2023–… | Diesel | Pick Up | 4x4 | 1996cc 154KW 206HP |
| Ford | Ranger | Ranger Wolftrak EcoBlue 4x4 | Wolftrak EcoBlue | 2021–… | Diesel | Pick Up | 4x4 | 1996cc 125KW 167HP |
| Ford | Ranger | Ranger XL EcoBlue 4x4 | XL EcoBlue | 2019–2023 | Diesel | Pick Up | 4x4 | 1996cc 95KW 128HP |
| Ford | Ranger | Ranger XL EcoBlue 4x4 | XL Chassis Cab EcoBlue | 2021–2024 | Diesel | Chassis Cab | 4x4 | 1996cc 125KW 167HP |
| Ford | Ranger | Ranger XL EcoBlue 4x4 | XL EcoBlue | 2023–… | Diesel | Pick Up | 4x4 | 1996cc 125KW 167HP |
| Ford | Ranger | Ranger XL EcoBlue 4x4 | XL EcoBlue | 2024–… | Diesel | Pick Up | 4x4 | 1996cc 125KW 167HP |
| Ford | Ranger | Ranger XLT EcoBlue 4x4 | XLT EcoBlue | 2019–2023 | Diesel | Pick Up | 4x4 | 1996cc 125KW 167HP |
| Ford | Ranger | Ranger XLT EcoBlue 4x4 | XLT EcoBlue | 2023–… | Diesel | Pick Up | 4x4 | 1996cc 125KW 167HP |
| Ford | Ranger | Ranger XLT EcoBlue 4x4 Auto | XLT EcoBlue | 2022–2023 | Diesel | Pick Up | 4x4 | 1996cc 156KW 209HP |
Reviews
There are no reviews yet.