
SKU: BBD6296S
£126.01
In stock
In stock (2 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| EAN | 5056223925779 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 76 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 342 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 12.4 mm |
| Centering Diameter | 72 mm |
| Brake Disc Thickness | 14 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Jeep |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jeep | Wrangler | Wrangler 80th Anniversary Auto | 80th Anniversary | 2021–2022 | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 200KW 268HP |
| Jeep | Wrangler | Wrangler 80th Anniversary Unlimited Auto | 80th Anniversary Unlimited | 2021–2022 | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 200KW 268HP |
| Jeep | Wrangler | Wrangler Night Eagle Unlimited Auto | Night Eagle Unlimited | 2020–2021 | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 200KW 268HP |
| Jeep | Wrangler | Wrangler Overland Auto | Overland | 2018–2021 | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 200KW 268HP |
| Jeep | Wrangler | Wrangler Overland MultiJet II Auto | Multijet II Overland | 2018–2021 | Diesel | SUV | 4x4 | 2143cc 147KW 197HP |
| Jeep | Wrangler | Wrangler Overland Unlimited Edition Auto | 2018–2024 | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 200KW 268HP | |
| Jeep | Wrangler | Wrangler Overland Unlimited MultiJet II Auto | Multijet II Overland Unlimited | 2018–2021 | Diesel | SUV | 4x4 | 2143cc 147KW 197HP |
| Jeep | Wrangler | Wrangler Rubicon Auto | Rubicon | 2018–2024 | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 200KW 268HP |
| Jeep | Wrangler | Wrangler Rubicon Unlimited Edition Auto | Rubicon Unlimited | 2018–… | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 200KW 268HP |
| Jeep | Wrangler | Wrangler Sahara Auto | Sahara | 2018–2022 | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 200KW 268HP |
| Jeep | Wrangler | Wrangler Sahara MultiJet II Auto | Multijet II Sahara | 2018–2021 | Diesel | SUV | 4x4 | 2143cc 147KW 197HP |
| Jeep | Wrangler | Wrangler Sahara Unlimited Edition Auto | Sahara Unlimited | 2018–… | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 200KW 268HP |
| Jeep | Wrangler | Wrangler Sahara Unlimited MultiJet II Auto | Multijet II Sahara Unlimited | 2018–2020 | Diesel | SUV | 4x4 | 2143cc 147KW 197HP |
| Jeep | Wrangler | Wrangler Sport Auto | Sport | 2019–2020 | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 200KW 268HP |
| Jeep | Wrangler | Wrangler Sport Unlimited Edition Auto | Sport Unlimited | 2019–2020 | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 200KW 268HP |
Reviews
There are no reviews yet.