SKU: 0986478640
£95.89
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Bosch |
|---|---|
| EAN | 4047024094628 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 72.3 mm |
| Surface | Oiled |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Outer Diameter | 295 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 4 |
| fulfils ECE norm | ECE-R90 |
| Minimum thickness | 8.4 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Brake Disc Thickness | 9.6 mm |
| Drill Diameter, up to | 14.5 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Volvo |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Volvo | 850 | 850 CD | 850 CD 10V | 1995–1996 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2435cc 106KW 142HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT | 850 GLT | 1992–1992 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2435cc 125KW 168HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT | 850 GLT 94 | 1992–1993 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1984cc 106KW 143HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT | 850 GLT 95 | 1992–1995 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1984cc 106KW 143HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT | 850 GLT 93 | 1993–1993 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1984cc 106KW 143HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT | 850 GLT 93 | 1993–1993 | Petrol | Estate | 4x2 | 2435cc 126KW 170HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT | 850 GLT 93 | 1993–1993 | Petrol | Estate | 4x2 | 1984cc 106KW 143HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT | 850 GLT 94 | 1993–1994 | Petrol | Estate | 4x2 | 1984cc 106KW 143HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT | 850 GLT 93 | 1993–1994 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2435cc 126KW 170HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT | 850 GLT 94 | 1993–1994 | Petrol | Estate | 4x2 | 2435cc 126KW 170HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT | 850 GLT 94 | 1993–1996 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2435cc 126KW 170HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT | 850 GLT 95 | 1993–1997 | Petrol | Estate | 4x2 | 1984cc 106KW 143HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT Auto | 850 GLT | 1992–1992 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2435cc 93KW 125HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT Auto | 850 GLT 93 | 1992–1993 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2435cc 126KW 170HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT Auto | 850 GLT 94 | 1992–1994 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2435cc 126KW 170HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT Auto | 850 GLT | 1992–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 1984cc 78KW 105HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT Auto | 850 GLT 93 | 1993–1993 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1984cc 106KW 143HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT Auto | 850 GLT 93 | 1993–1993 | Petrol | Estate | 4x2 | 2435cc 126KW 170HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT Auto | 850 GLT 93 | 1993–1993 | Petrol | Estate | 4x2 | 1984cc 106KW 143HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT Auto | 850 GLT 94 | 1993–1994 | Petrol | Estate | 4x2 | 2435cc 126KW 170HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT Auto | 850 GLT 94 | 1993–1994 | Petrol | Estate | 4x2 | 1984cc 106KW 143HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT Auto | 850 GLT10V | 1993–1996 | Petrol | Estate | 4x2 | 1984cc 94KW 126HP |
| Volvo | 850 | 850 GLT Auto | 850 GLT 95 | 1995–1997 | Petrol | Estate | 4x2 | 2435cc 104KW 140HP |
| Volvo | 850 | 850 SE | 850 SE 93 | 1992–1993 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1984cc 106KW 143HP |
| Volvo | 850 | 850 SE | 850 SE 93 | 1993–1993 | Petrol | Estate | 4x2 | 1984cc 106KW 143HP |
| Volvo | 850 | 850 SE | 850 SE 94 | 1993–1994 | Petrol | Estate | 4x2 | 2435cc 104KW 140HP |
| Volvo | 850 | 850 SE | 850 SE 94 | 1993–1994 | Petrol | Estate | 4x2 | 1984cc 106KW 143HP |
| Volvo | 850 | 850 SE Auto | 850 SE 93 | 1993–1993 | Petrol | Estate | 4x2 | 1984cc 106KW 143HP |
| Volvo | 850 | 850 SE Auto | 850 SE 93 | 1993–1993 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1984cc 106KW 143HP |
| Volvo | 850 | 850 SE Auto | 850 SE 94 | 1993–1994 | Petrol | Estate | 4x2 | 2435cc 104KW 140HP |
| Volvo | 850 | 850 SE Auto | 850 SE 94 | 1993–1994 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2435cc 104KW 140HP |
| Volvo | 850 | 850 SE Auto | 850 SE 20V | 1996–1997 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2435cc 127KW 170HP |
Reviews
There are no reviews yet.