SKU: 0986478660
£117.11
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 67.9 mm |
| Surface | Oiled |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | internally vented, Vented |
| Unit Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 305 mm |
| Brake Disc Type | internally vented, Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 18.5 mm |
| Centering Diameter | 73.8 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Drill Diameter, up to | 13.3 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120.65 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jaguar | XJ | Sovereign | Sovereign | 1988–1998 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3590cc 123KW 165HP |
| Jaguar | XJ | Sovereign 3.2 Auto | 1990–1994 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3239cc 149KW 200HP | |
| Jaguar | XJ | Sovereign 4.0 Auto | 1989–1998 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3980cc 175KW 235HP | |
| Jaguar | XJ | Sovereign V12 Auto | Jaguar Sovereign V12 | 1985–1995 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5345cc 161KW 217HP |
| Jaguar | XJ | Unspecified | 6 | 1981–0000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3441cc 120KW 162HP |
| Jaguar | XJ | Unspecified | 6 | 1981–0000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4235cc 152KW 205HP |
| Jaguar | XJ | Unspecified | HE | 1981–0000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5343cc 223KW 299HP |
| Jaguar | XJ | Unspecified | 6 | 1981–0000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4235cc |
| Jaguar | XJ | Unspecified | Jaguar Sovereign | 1983–0000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4235cc |
| Jaguar | XJ | Unspecified | Jaguar Sovereign HE | 1985–1985 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5300cc 223KW 299HP |
| Jaguar | XJ | XJ Executive | XJ6 Executive | 1985–2000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3239cc 161KW 216HP |
| Jaguar | XJ | XJ6 3.2 | 6 | 1986–2021 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3239cc 149KW 200HP |
| Jaguar | XJ | XJ6 3.2 Auto | 6 | 1990–1996 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3239cc 149KW 200HP |
| Jaguar | XJS | XJ-S Convertible Auto | Convertible | 1988–1990 | Petrol | Convertible | 4x2 | 5345cc 161KW 217HP |
| Jaguar | XJS | XJS HE Auto | 1981–2000 | Petrol | Coupe | 4x2 | 5343cc 223KW 299HP |
Reviews
There are no reviews yet.