SKU: 0986478777
£88.25
In stock
In stock (5 available)
| Type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| Height | 32.5 mm |
| Surface | Oiled |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented, Internally Vented |
| Unit Quantity | 2 |
| Outer diameter | 288 mm |
| Brake Disc Type | Vented, Internally Vented |
| Number of Holes | 5 |
| Fulfils ECE norm | ECE-R90 |
| Minimum thickness | 18.5 mm |
| Centering Diameter | 64.45 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Drill Diameter, up to | 14.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 107.95 mm |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jaguar | S-Type | S-Type Classic Diesel A | V6 Classic | 2004–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2720cc 153KW 205HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type Classic TD | Classic | 2006–… | Diesel | Saloon | 4x4 | 2720cc 153KW 205HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type Classic TD Auto | Classic | 2006–2007 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2720cc 153KW 205HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type Diesel | V6 | 2004–2006 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2720cc 153KW 205HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type S Td | S | 2006–2007 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2720cc 153KW 205HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type S TD Auto | S | 2006–2007 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2720cc 153KW 205HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type SE Diesel | V6 SE | 2004–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2720cc 153KW 205HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type SE TD | SE | 2007–2007 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2720cc 153KW 205HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type SE TD | D SE | 2007–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2720cc 153KW 205HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type SE TD Auto | SE | 2006–2007 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2720cc 153KW 205HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type Spirit TD | D Spirit | 2007–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2720cc 153KW 205HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type Sport TD Auto | Sport | 2006–2007 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2720cc 153KW 205HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type V6 S D | V6 S | 2005–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2720cc 153KW 205HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type V6 S D Auto | V6 S | 2005–2006 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2720cc 153KW 205HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type XS TD Auto | D XS | 2007–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2720cc 153KW 205HP |
Reviews
There are no reviews yet.