SKU: 0986479701
£135.23
In stock
In stock (5 available)
| Type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| Height | 48.5 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining | High-carbon |
| Rotor Style | Vented |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes | 5 |
| Fulfils ECE norm | ECE-R90 |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Centering Diameter | 63.6 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Drill Diameter, up to | 13.8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Volvo | V40 | V40 Cross Country D2 | D2 Cross Country | 2016–2017 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1969cc 88KW 118HP |
| Volvo | V40 | V40 Cross Country D2 Auto | D2 Cross Country | 2016–2017 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1969cc 88KW 118HP |
| Volvo | V40 | V40 Cross Country Luxury D2 | D2 Cross Country Lux | 2013–2014 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 84KW 113HP |
| Volvo | V40 | V40 Cross Country Nav+ D2 | D2 Cross Country Nav Plus | 2016–2017 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1969cc 88KW 118HP |
| Volvo | V40 | V40 Cross Country Nav+ D2 | D2 Cross Country Nav Plus | 2016–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1969cc 88KW 118HP |
| Volvo | V40 | V40 Cross Country Nav+ D2 Auto | D2 Cross Country Nav Plus | 2016–2017 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1969cc 88KW 118HP |
| Volvo | V40 | V40 Cross Country Professional D2 | D2 Cross Country Pro | 2016–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1969cc 88KW 118HP |
| Volvo | V40 | V40 Cross Country Professional D2 Auto | D2 Cross Country Pro | 2016–2017 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1969cc 88KW 118HP |
| Volvo | V40 | V40 ES D2 | D2 ES | 2012–2013 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 84KW 113HP |
| Volvo | V40 | V40 ES D2 | D2 ES | 2013–2013 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 84KW 113HP |
| Volvo | V40 | V40 ES D2 Auto | D2 ES | 2014–2015 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 84KW 113HP |
| Volvo | V40 | V40 SE D2 | D2 SE | 2012–2014 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 84KW 113HP |
| Volvo | V40 | V40 SE D2 | D2 SE | 2013–2014 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 84KW 113HP |
| Volvo | V40 | V40 SE D2 | D2 SE | 2014–2016 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 84KW 113HP |
| Volvo | V40 | V40 SE Luxury Nav D2 | D2 SE Lux Nav | 2014–2016 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 84KW 113HP |
Reviews
There are no reviews yet.