SKU: 0986479E56
£77.66
In stock
In stock (3 available)
| Brand | Bosch |
|---|---|
| EAN | 4047026160031 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 43.9 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | Vented |
| Outer Diameter | 257.5 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 4 |
| fulfils ECE norm | ECE-R90 |
| Minimum thickness | 20 mm |
| Centering Diameter | 55 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Drill Diameter, up to | 13 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mazda | 2 | 2 100th Anniversary Edition MHEV | 100th Anniversary Edition | 2020–2021 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 89HP |
| Mazda | 2 | 2 Black+ Edition | Black Plus Edition | 2018–2019 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 89HP |
| Mazda | 2 | 2 Centre-Line | Centre-Line | 2023–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 55KW 73HP |
| Mazda | 2 | 2 Exclusive-Line Auto | Exclusive-Line | 2023–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 88HP |
| Mazda | 2 | 2 Exclusive-Line MHEV | Exclusive-Line | 2023–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 88HP |
| Mazda | 2 | 2 GT | GT | 2017–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 89HP |
| Mazda | 2 | 2 GT Sport | GT Sport | 2017–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 85KW 113HP |
| Mazda | 2 | 2 GT Sport Auto | GT Sport | 2021–2023 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 88HP |
| Mazda | 2 | 2 GT Sport MHEV | GT Sport | 2021–2023 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 88HP |
| Mazda | 2 | 2 GT Sport Nav MHEV | GT Sport Nav | 2019–2022 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 89HP |
| Mazda | 2 | 2 GT Sport Nav+ | GT Sport Nav Plus | 2018–2019 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 89HP |
| Mazda | 2 | 2 GT Sport Nav+ | GT Sport Nav Plus | 2018–2019 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 85KW 113HP |
| Mazda | 2 | 2 GT Sport Tech MHEV | GT Sport Tech | 2021–2023 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 85KW 114HP |
| Mazda | 2 | 2 Homura Aka Auto | Homura AKA | 2023–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 88HP |
| Mazda | 2 | 2 Homura Aka MHEV | Homura AKA | 2023–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 85KW 114HP |
| Mazda | 2 | 2 Homura Aka MHEV | Homura AKA | 2023–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 88HP |
| Mazda | 2 | 2 Homura MHEV | Homura | 2023–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 88HP |
| Mazda | 2 | 2 Kuro Edition MHEV | Kuro Edition | 2021–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 88HP |
| Mazda | 2 | 2 Red Edition | Red Edition | 2016–2017 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 89HP |
| Mazda | 2 | 2 SE-L | SE-L | 2015–2017 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 89HP |
| Mazda | 2 | 2 SE-L | SE-L | 2021–2023 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 55KW 73HP |
| Mazda | 2 | 2 SE-L Auto | SE-L | 2015–2016 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 89HP |
| Mazda | 2 | 2 SE-L MHEV | SE-L | 2019–2021 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 55KW 74HP |
| Mazda | 2 | 2 SE-L MHEV | SE-L | 2021–2023 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 88HP |
| Mazda | 2 | 2 SE-L Nav | SE-L Nav | 2015–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 89HP |
| Mazda | 2 | 2 SE-L Nav Auto | SE-L Nav | 2015–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 89HP |
| Mazda | 2 | 2 SE-L Nav MHEV | SE-L Nav | 2019–2021 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 89HP |
| Mazda | 2 | 2 SE-L Nav MHEV | SE-L Nav | 2021–2021 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 55KW 74HP |
| Mazda | 2 | 2 SE-L+ | SE-L Plus | 2018–2019 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 55KW 74HP |
| Mazda | 2 | 2 Sport | Sport | 2015–2016 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 89HP |
| Mazda | 2 | 2 Sport D | D Sport | 2015–2016 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1499cc 77KW 104HP |
| Mazda | 2 | 2 Sport D Nav | D Sport Nav | 2015–2017 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1499cc 77KW 104HP |
| Mazda | 2 | 2 Sport MHEV | Sport | 2021–2023 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 88HP |
| Mazda | 2 | 2 Sport Nav MHEV | Sport Nav | 2019–2021 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 89HP |
| Mazda | 2 | 2 Sport Nav+ | Sport Nav Plus | 2018–2019 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 89HP |
| Mazda | 2 | 2 Sport Nav+ Auto | Sport Nav Plus | 2018–2019 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 89HP |
| Mazda | 2 | 2 Sports Launch Edition | Sports Launch Edition | 2015–2016 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1496cc 66KW 89HP |
Reviews
There are no reviews yet.