SKU: 0986479E84
£245.45
In stock
In stock (2 available)
| Product type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Height | 62.1 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | two-piece brake disc, Vented |
| Outer Diameter | 395 mm |
| Brake Disc Type | two-piece brake disc, Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| fulfils ECE norm | ECE-R90 |
| Minimum thickness | 34.4 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Brake Disc Thickness | 36 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Drill Diameter, up to | 16.5 mm |
| Paired article numbers | 0986479E83 |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Brand | Bosch |
| Key Compatible Vehicles | BMW |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | X6 | X6 xDrive 30D Auto | XDrive 30D | 2012–2014 | Diesel | SUV Coupe | 4x4 | 2993cc 180KW 241HP |
| BMW | X6 | X6 xDrive 30D Auto | XDrive 30D | 2012–… | Diesel | SUV Coupe | 4x4 | 2993cc 180KW 241HP |
| BMW | X6 | X6 xDrive 30d M Sport Auto | XDrive 30D M Sport | 2014–2019 | Diesel | SUV Coupe | 4x4 | 2993cc 190KW 255HP |
| BMW | X6 | X6 xDrive 30d M Sport Auto | XDrive 30D M Sport | 2019–2021 | Diesel | SUV Coupe | 4x4 | 2993cc 195KW 261HP |
| BMW | X6 | X6 xDrive 30d M Sport Edition Auto | XDrive 30D M Sport Edition | 2018–2019 | Diesel | SUV Coupe | 4x4 | 2993cc 190KW 255HP |
| BMW | X6 | X6 xDrive 30d SE Auto | XDrive 30D SE | 2014–2020 | Diesel | SUV Coupe | 4x4 | 2993cc 190KW 255HP |
| BMW | X6 | X6 xDrive 35i Auto | XDrive 35I | 2011–2014 | Petrol | SUV Coupe | 4x4 | 2979cc 225KW 302HP |
| BMW | X6 | X6 xDrive 40D Auto | XDrive 40D | 2010–2014 | Diesel | SUV Coupe | 4x4 | 2993cc 225KW 302HP |
| BMW | X6 | X6 xDrive 40D Auto | XDrive 40D | 2012–2014 | Diesel | SUV Coupe | 4x4 | 2993cc 225KW 302HP |
| BMW | X6 | X6 xDrive 40d M Sport Auto | XDrive 40D M Sport | 2015–2019 | Diesel | SUV Coupe | 4x4 | 2993cc 230KW 308HP |
| BMW | X6 | X6 xDrive 40d M Sport Edition Auto | XDrive 40D M Sport Edition | 2018–2019 | Diesel | SUV Coupe | 4x4 | 2993cc 230KW 308HP |
| BMW | X6 | X6 xDrive 40d SE Auto | XDrive 40D SE | 2014–2020 | Diesel | SUV Coupe | 4x4 | 2993cc 230KW 308HP |
| BMW | X6 | X6 xDrive 50i M Sport Auto | XDrive 50I M Sport | 2014–2018 | Petrol | SUV Coupe | 4x4 | 4395cc 330KW 443HP |
| BMW | X6 | X6 xDrive 50i M Sport Edition Auto | XDrive 50I M Sport Edition | 2018–2018 | Petrol | SUV Coupe | 4x4 | 4395cc 330KW 443HP |
| BMW | X6 | X6 xDrive 50i SE Auto | XDrive 50I SE | 2014–2016 | Petrol | SUV Coupe | 4x4 | 4395cc 330KW 443HP |
Reviews
There are no reviews yet.