SKU: 0986479F67
£185.94
In stock
In stock (1 available)
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 38 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | Vented |
| Outer Diameter | 300 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| fulfils ECE norm | ECE-R90 |
| Minimum thickness | 18 mm |
| Centering Diameter | 64.5 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Drill Diameter, up to | 14 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Jaguar |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jaguar | S-Type | S-Type 4.2 R Auto | R | 2006–2006 | Petrol | Saloon | 4x4 | 4196cc 298KW 400HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type 4.2 SE Auto | SE | 2005–2007 | Petrol | Saloon | 4x4 | 4196cc 223KW 300HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type 4.2 Sport A | Sport | 2006–… | Petrol | Saloon | 4x4 | 4196cc 223KW 300HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type V6 | V6 | 1999–2004 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2967cc 179KW 240HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type V6 Auto | V6 | 1999–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2967cc 179KW 240HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type V6 SE | SE V6 | 1999–2001 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2967cc 179KW 240HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type V6 SE | SE V6 | 2000–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2967cc 179KW 240HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type V6 SE Auto | SE V6 | 1995–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2967cc 179KW 240HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type V6 Sport | Sport V6 | 2001–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2967cc 179KW 240HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type V6 Sport Auto | Sport V6 | 2001–2004 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2967cc 179KW 240HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type V8 Auto | Sport V8 | 1999–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3996cc 209KW 280HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type V8 Auto | 1999–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3996cc 209KW 280HP | |
| Jaguar | S-Type | S-Type V8 R Auto | V8 R | 2001–2007 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4196cc 298KW 400HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type V8 SE Auto | V8 SE | 1999–2007 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4196cc 223KW 300HP |
| Jaguar | S-Type | S-Type V8 Sport Auto | V8 Sport | 2002–2007 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4196cc 223KW 300HP |
Reviews
There are no reviews yet.