SKU: 0986479F79
£80.60
In stock
In stock (3 available)
| Brand | Bosch |
|---|---|
| EAN | 4047026514247 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 40.7 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 302 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 5 |
| fulfils ECE norm | ECE-R90 |
| Minimum thickness | 9 mm |
| Centering Diameter | 63.5 mm |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Drill Diameter, up to | 13.8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Ford |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ford | Focus | Focus ST | ST | 2019–2019 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2261cc 206KW 276HP |
| Ford | Focus | Focus ST | ST | 2019–2022 | Petrol | Estate | 4x2 | 2261cc 206KW 276HP |
| Ford | Focus | Focus ST | ST | 2019–2023 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2261cc 206KW 276HP |
| Ford | Focus | Focus ST | ST | 2020–… | Petrol | Estate | 4x2 | 2261cc 206KW 276HP |
| Ford | Focus | Focus ST | ST | 2022–2023 | Petrol | Estate | 4x2 | 2261cc 206KW 276HP |
| Ford | Focus | Focus ST | ST | 2022–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2261cc 206KW 276HP |
| Ford | Focus | Focus ST | ST | 2023–… | Petrol | Estate | 4x2 | 2261cc 206KW 276HP |
| Ford | Focus | Focus ST | ST | 2023–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2261cc 206KW 276HP |
| Ford | Focus | Focus ST Auto | ST | 2019–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2261cc 206KW 276HP |
| Ford | Focus | Focus ST Auto | ST | 2019–… | Petrol | Estate | 4x2 | 2261cc 206KW 276HP |
| Ford | Focus | Focus ST Auto | ST | 2020–2022 | Petrol | Estate | 4x2 | 2261cc 206KW 276HP |
| Ford | Focus | Focus ST Auto | ST | 2020–2022 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2261cc 206KW 276HP |
| Ford | Focus | Focus ST Auto | ST | 2022–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2261cc 206KW 276HP |
| Ford | Focus | Focus ST Auto | ST | 2022–… | Petrol | Estate | 4x2 | 2261cc 206KW 276HP |
| Ford | Focus | Focus ST Auto | ST | 2024–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2261cc 206KW 276HP |
| Ford | Focus | Focus ST Auto | ST | 2025–… | Petrol | Estate | 4x2 | 2261cc 206KW 276HP |
| Ford | Focus | Focus ST Edition | ST Edition | 2024–2024 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2261cc 206KW 276HP |
Reviews
There are no reviews yet.