SKU: 0986479G96
£170.34
In stock
In stock (2 available)
| Brand | Bosch |
|---|---|
| EAN | 4047026591057 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 48.2 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | Vented |
| Outer Diameter | 325 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| fulfils ECE norm | ECE-R90 |
| Minimum thickness | 28 mm |
| Centering Diameter | 63.5 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Drill Diameter, up to | 13.8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Jaguar |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jaguar | XE | XE 300 Sport AWD Auto | Sport | 2018–2020 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1997cc 221KW 296HP |
| Jaguar | XE | XE HSE D AWD Auto | HSE | 2018–2020 | Diesel | Saloon | 4x4 | 1999cc 132KW 177HP |
| Jaguar | XE | XE Portfolio D | D Portfolio | 2017–2018 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1999cc 132KW 177HP |
| Jaguar | XE | XE Portfolio D AWD Auto | Portfolio AWD | 2015–2018 | Diesel | Saloon | 4x4 | 1999cc 132KW 177HP |
| Jaguar | XE | XE Portfolio D AWD Auto | D Portfolio AWD | 2018–2019 | Diesel | Saloon | 4x4 | 1999cc 177KW 237HP |
| Jaguar | XE | XE Prestige D | Prestige | 2015–2017 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1999cc 132KW 177HP |
| Jaguar | XE | XE Prestige D Auto | D Prestige | 2018–2019 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1999cc 120KW 160HP |
| Jaguar | XE | XE Prestige D AWD Auto | D Prestige AWD | 2017–2018 | Diesel | Saloon | 4x4 | 1999cc 132KW 177HP |
| Jaguar | XE | XE R-Dynamic Black D MHEV Auto | R-Dynamic Black | 2020–2022 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 150KW 201HP |
| Jaguar | XE | XE R-Dynamic Black D MHEV Auto | R-Dynamic Black | 2021–2021 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 150KW 201HP |
| Jaguar | XE | XE R-Dynamic HSE AWD Auto | R-Dynamic HSE | 2021–2021 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1997cc 221KW 295HP |
| Jaguar | XE | XE R-Dynamic HSE Black D MHEV A | R-Dynamic HSE Black | 2023–2024 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 150KW 201HP |
| Jaguar | XE | XE R-Dynamic HSE D Auto | R-Dynamic HSE | 2018–2020 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1999cc 132KW 177HP |
| Jaguar | XE | XE R-Dynamic HSE D MHEV Auto | R-Dynamic HSE | 2020–2022 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 150KW 201HP |
| Jaguar | XE | XE R-Dynamic HSE D MHEV Auto | R-Dynamic HSE | 2022–2023 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 150KW 201HP |
| Jaguar | XE | XE R-Dynamic S AWD Auto | R-Dynamic S | 2019–2020 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1997cc 221KW 296HP |
| Jaguar | XE | XE R-Dynamic S D AWD Auto | R-Dynamic S | 2019–2020 | Diesel | Saloon | 4x4 | 1999cc 132KW 177HP |
| Jaguar | XE | XE R-Dynamic S D MHEV Auto | R-Dynamic S | 2020–2022 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 150KW 201HP |
| Jaguar | XE | XE R-Dynamic S D MHEV Auto | R-Dynamic S | 2022–2024 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 150KW 201HP |
| Jaguar | XE | XE R-Dynamic S D MHEV Auto | R-Dynamic S | 2023–2024 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 150KW 201HP |
| Jaguar | XE | XE R-Dynamic SE Auto | R-Dynamic SE | 2019–2020 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1997cc 184KW 246HP |
| Jaguar | XE | XE R-Dynamic SE AWD Auto | R-Dynamic SE | 2019–2020 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1997cc 221KW 296HP |
| Jaguar | XE | XE R-Dynamic SE AWD Auto | R-Dynamic SE | 2020–2022 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1997cc 221KW 295HP |
| Jaguar | XE | XE R-Dynamic SE Black D MHEV A | R-Dynamic SE Black | 2023–2024 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 150KW 201HP |
| Jaguar | XE | XE R-Dynamic SE D AWD Auto | R-Dynamic SE | 2019–2020 | Diesel | Saloon | 4x4 | 1999cc 132KW 177HP |
| Jaguar | XE | XE R-Dynamic SE D MHEV Auto | R-Dynamic SE | 2020–2021 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 150KW 201HP |
| Jaguar | XE | XE R-Dynamic SE D MHEV Auto | R-Dynamic SE | 2022–2024 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 150KW 201HP |
| Jaguar | XE | XE R-Sport D | D R-Sport | 2016–2019 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1999cc 132KW 177HP |
| Jaguar | XE | XE R-Sport D | D R-Sport | 2017–2018 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1999cc 120KW 160HP |
| Jaguar | XE | XE R-Sport D AWD Auto | D R-Sport AWD | 2018–2020 | Diesel | Saloon | 4x4 | 1999cc 132KW 177HP |
| Jaguar | XE | XE S AWD Auto | S | 2019–2020 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1997cc 221KW 296HP |
| Jaguar | XE | XE S D MHEV Auto | S | 2020–2022 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 150KW 201HP |
| Jaguar | XE | XE S D MHEV Auto | S | 2022–2023 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 150KW 201HP |
| Jaguar | XE | XE SE 20D AWD Auto | SE AWD | 2015–2018 | Diesel | Saloon | 4x4 | 1999cc 132KW 177HP |
| Jaguar | XE | XE SE AWD Auto | SE | 2018–… | Petrol | Saloon | 4x4 | 1997cc 221KW 296HP |
| Jaguar | XE | XE SE D Auto | D SE | 2018–2019 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1999cc 132KW 177HP |
| Jaguar | XE | XE SE D Auto | SE | 2019–2020 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1999cc 132KW 177HP |
| Jaguar | XE | XE SE D AWD Auto | D SE AWD | 2018–… | Diesel | Saloon | 4x4 | 1999cc 177KW 237HP |
| Jaguar | XE | XE Sport AWD Auto | Sport | 2023–2024 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1997cc 221KW 295HP |
Reviews
There are no reviews yet.