SKU: 0204114586
£65.90
In stock
In stock (2 available)
| Brand | Bosch |
|---|---|
| EAN | 3165141175943 |
| Product type | Brake Shoe Set |
| Width | 30 mm |
| Function | Brake Shoe Set |
| Brake Pad | with lining |
| Adjustment | with automatic adjustment |
| Mounting Type | Pre-assembled |
| Unit Quantity | 1 |
| Piston Diameter | 17.8 mm |
| Extra Description | KIT SUPERPRO |
| Additional Information | with accessories, with wheel brake cylinder |
| Inner Brake Drum Diameter | 180 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Ford |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ford | Fiesta | Escort 1100 Base | Finesse | 1995–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1299cc 44KW 60HP |
| Ford | Fiesta | Escort 1100 Base | Finesse | 1995–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1299cc 44KW 60HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta Active 1 TDCi | Active 1 TDCI | 2018–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1498cc 63KW 84HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta Active 1 TDCi | Active 1 TDCI | 2018–2020 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1498cc 63KW 84HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta RS1800 | RS 1800 | 1994–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 96KW 130HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta S1600 | S1600 | 2010–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1596cc 88KW 118HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta S1600 | S1600 | 2011–2012 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1596cc 98KW 132HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta Sport TDCi | Sport TDCI | 2012–2016 | Diesel | Car Derived Van | 4x2 | 1560cc 70KW 93HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta Sport TDCi | Sport TDCI | 2015–2018 | Diesel | Car Derived Van | 4x2 | 1499cc 70KW 94HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta Sport TDCi | Sport TDCI | 2018–2020 | Diesel | Car Derived Van | 4x2 | 1499cc 88KW 118HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta ST-1 T | ST-1 | 2018–2019 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1497cc 147KW 197HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta Titanium 120 | Titanium | 2008–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1596cc 88KW 118HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta Titanium 120 | Titanium | 2008–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1596cc 88KW 118HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta Titanium 120 | Titanium | 2009–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1596cc 88KW 118HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta Zetec S 120 | Zetec S | 2008–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1596cc 88KW 118HP |
Bosch
Front Axle
Vented
Coated
High-Carbon
Reviews
There are no reviews yet.