SKU: 0986478344
£45.91
In stock
In stock (4 available)
| Product type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Height | 33 mm |
| Surface | Oiled |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Unit Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 252.7 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 4 |
| fulfils ECE norm | ECE-R90 |
| Minimum thickness | 8.9 mm |
| Centering Diameter | 63.6 mm |
| Brake Disc Thickness | 10.2 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Drill Diameter, up to | 13.8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 107.95 mm |
| Brand | Bosch |
| Key Compatible Vehicles | Ford |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ford | Fiesta | Fiesta Calypso | Calypso | 1991–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1297cc 32KW 44HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta Fresco | Fresco | 1992–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1118cc 40KW 54HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta Ghia Auto | 16V Ghia | 2005–2005 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1596cc 74KW 100HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta Ghia TDCI | TDCI Ghia | 2003–2005 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1399cc 50KW 67HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta LX | LX 1.25 16V | 2003–2006 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1242cc 55KW 73HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta Popular Plus CVT | Pop Plus | 1989–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1117cc 29KW 40HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta ST | ST | 2004–2008 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1999cc 110KW 147HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta ST | ST | 2005–2007 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1999cc 110KW 147HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta ST | ST 16V | 2005–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1999cc 110KW 147HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta ST 500 | ST 500 | 2008–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1999cc 110KW 150HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta Style Auto | 16V Style | 2005–2005 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1596cc 74KW 100HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta Trend | Trend | 2003–2011 | Petrol | Car Derived Van | 4x2 | 1242cc 60KW 82HP |
| Ford | Fiesta | Fiesta Zetec Climate Semi-Auto | 16V Zetec Climate | 2005–2005 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1388cc 59KW 79HP |
| Ford | Fiesta | Unspecified | Pop | 1983–… | Petrol | Car Derived Van | 957cc | |
| Ford | Fiesta | Unspecified | L | 1983–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1117cc 37KW 50HP |
Apec Black
Front Axle
Two-Piece Brake Disc, Vented
Febi
Front Axle
Internally Vented
Coated
Bosch
Front Axle
16.5 mm
With Integrated Wear Sensor
95.5 mm
Borg &Amp; Beck
Rear Axle
Solid
Coated
Reviews
There are no reviews yet.