SKU: 0986478477
£90.24
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Bosch |
|---|---|
| EAN | 4047024233935 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 67 mm |
| Surface | Oiled |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | Alloyed/High-carbon |
| Rotor Style | Vented |
| Outer Diameter | 297.8 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| fulfils ECE norm | ECE-R90 |
| Minimum thickness | 22 mm |
| Centering Diameter | 98 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Drill Diameter, up to | 15.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 130 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Porsche | Boxster | Boxster | Boxster | 1963–2000 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2480cc 150KW 201HP |
| Porsche | Boxster | Boxster | 24V | 1997–2005 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 170KW 228HP |
| Porsche | Boxster | Boxster | Boxster | 1998–1999 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2480cc 150KW 201HP |
| Porsche | Boxster | Boxster | 24V | 1998–2002 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 162KW 217HP |
| Porsche | Boxster | Boxster 24v | 24V | 2012–2014 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2706cc 195KW 265HP |
| Porsche | Boxster | Boxster 24v | 24V | 2014–2016 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2706cc 195KW 265HP |
| Porsche | Boxster | Boxster 24v S | 24V S | 2012–2014 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3436cc 232KW 315HP |
| Porsche | Boxster | Boxster 24v S | 24V S | 2014–2016 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3436cc 232KW 315HP |
| Porsche | Boxster | Boxster 24v S Semi-Auto | 24V S PDK | 2012–2015 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3436cc 232KW 315HP |
| Porsche | Boxster | Boxster 24v S Semi-Auto | 24V S PDK | 2014–2016 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3436cc 232KW 315HP |
| Porsche | Boxster | Boxster 24v Semi-Auto | 24V PDK | 2012–2015 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2706cc 195KW 265HP |
| Porsche | Boxster | Boxster 24v Semi-Auto | 24V PDK | 2014–2016 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2706cc 195KW 265HP |
| Porsche | Boxster | Boxster Auto | Boxster Tiptronic S | 1996–1999 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2480cc 150KW 201HP |
| Porsche | Boxster | Boxster Auto | 24V Tiptronics | 1999–2002 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 162KW 217HP |
| Porsche | Boxster | Boxster Auto | 2001–2001 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2480cc 150KW 201HP | |
| Porsche | Boxster | Boxster Black Edition 24v | 24V Black Edition | 2015–2016 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2706cc 195KW 265HP |
| Porsche | Boxster | Boxster Black Edition 24v Semi-Auto | 24V Black Edition PDK | 2015–2016 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2706cc 195KW 265HP |
| Porsche | Boxster | Boxster S | S | 1997–2003 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3179cc 185KW 248HP |
| Porsche | Boxster | Boxster S | 24V S | 2001–2005 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3179cc 193KW 260HP |
| Porsche | Boxster | Boxster S Anniversary Edition Tiptronic S | 24V S Anniversary Edition TIP | 2004–2004 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3179cc 193KW 260HP |
| Porsche | Boxster | Boxster S Tiptronic | S Tiptronic S | 1999–2002 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3179cc 185KW 248HP |
| Porsche | Boxster | Boxster S Tiptronic S | 24V S Tiptronics | 1993–2005 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3179cc 193KW 260HP |
| Porsche | Boxster | Boxster Tiptronic S | 24V Tiptronics | 2000–2005 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 170KW 228HP |
Reviews
There are no reviews yet.