SKU: 0986479659
£93.05
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 43.9 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | Vented |
| Outer Diameter | 278 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 4 |
| fulfils ECE norm | ECE-R90 |
| Minimum thickness | 21 mm |
| Centering Diameter | 63.5 mm |
| Brake Disc Thickness | 23 mm |
| Drill Diameter, up to | 13 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Ford |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ford | B-Max | B-Max Titanium Navigator TDCi | Titanium Navigator TDCI | 2017–2018 | Diesel | MPV | 4x2 | 1499cc 70KW 94HP |
| Ford | B-Max | B-Max Titanium TDCi | Titanium TDCI | 2012–2016 | Diesel | MPV | 4x2 | 1560cc 71KW 95HP |
| Ford | B-Max | B-Max Titanium TDCi | Titanium TDCI | 2015–2018 | Diesel | MPV | 4x2 | 1499cc 70KW 94HP |
| Ford | B-Max | B-Max Titanium X Nav TDCi | Titanium X Navigator TDCI | 2017–2018 | Diesel | MPV | 4x2 | 1499cc 70KW 94HP |
| Ford | B-Max | B-Max Titanium X TDCi | Titanium X TDCI | 2014–2016 | Diesel | MPV | 4x2 | 1560cc 71KW 95HP |
| Ford | B-Max | B-Max Titanium X TDCi | Titanium X TDCI | 2015–2017 | Diesel | MPV | 4x2 | 1499cc 70KW 94HP |
| Ford | B-Max | B-Max Zetec | Zetec | 2017–2017 | Petrol | MPV | 4x2 | 1388cc 66KW 89HP |
| Ford | B-Max | B-Max Zetec Navigator | Zetec Navigator | 2017–2018 | Petrol | MPV | 4x2 | 1388cc 66KW 89HP |
| Ford | B-Max | B-Max Zetec Navigator TDCI | Zetec Navigator TDCI | 2017–2018 | Diesel | MPV | 4x2 | 1499cc 70KW 94HP |
| Ford | B-Max | B-Max Zetec Navigator TDCI | Zetec Navigator TDCI | 2017–… | Diesel | MPV | 4x2 | 1499cc 55KW 74HP |
| Ford | B-Max | B-Max Zetec Silver Edition Auto | Zetec Silver Edition | 2016–2017 | Petrol | MPV | 4x2 | 1596cc 77KW 104HP |
| Ford | B-Max | B-Max Zetec TDCi | Zetec TDCI | 2012–2016 | Diesel | MPV | 4x2 | 1499cc 55KW 73HP |
| Ford | B-Max | B-Max Zetec TDCi | Zetec TDCI | 2013–2016 | Diesel | MPV | 4x2 | 1560cc 71KW 95HP |
| Ford | B-Max | B-Max Zetec TDCi | Zetec TDCI | 2015–2017 | Diesel | MPV | 4x2 | 1499cc 70KW 94HP |
| Ford | B-Max | B-Max Zetec TDCi | Zetec TDCI | 2015–2018 | Diesel | MPV | 4x2 | 1499cc 55KW 74HP |
Reviews
There are no reviews yet.