SKU: 0986479R69
£86.30
In stock
In stock (2 available)
| EAN | 4047025138031 |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 46.5 mm |
| Surface | Oiled |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 288 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| fulfils ECE norm | ECE-R90 |
| Minimum thickness | 22.4 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Drill Diameter, up to | 13.3 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Brand | Bosch |
| Key Compatible Vehicles | Mercedes-Benz |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz | C-Class | C160 SE | C160K SE | 2005–2007 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 90KW 120HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C160 SE Auto | C160K SE | 2005–2007 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 90KW 120HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C180 K Sport Edition | C180K Sport Edition | 2005–2008 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 105KW 140HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C180 K Sport Edition Auto | C180K Sport Edition | 2005–2008 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 105KW 140HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C180 Kompressor | C180K | 2003–2007 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 105KW 140HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C180 Kompressor SE | C180 K SE | 1998–2007 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 105KW 140HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C180K Special Edition | C180K Special Edition | 2003–2004 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 105KW 140HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C200 K Sport Edition | C200K Sport Edition | 2005–2007 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 120KW 160HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C200 K Sport Edition Auto | C200K Sport Edition | 2005–2008 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 120KW 160HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C200 Kompressor Auto | C200 Kompressor | 2002–2005 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 121KW 163HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C200 Kompressor SE | C200K SE | 2003–2008 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 120KW 160HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C230 Kompressor | C230 Kompressor | 2000–2003 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 143KW 192HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C230 Kompressor SE | C230 K SE | 2002–2004 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 143KW 192HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C230 Kompressor SE A | C230 K SE | 2002–2004 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 143KW 192HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C230 Kompressor SE Semi-Auto | C230 K SE | 2002–2003 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 143KW 192HP |
Reviews
There are no reviews yet.