SKU: FBR077
£265.95
In stock
In stock (3 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| EAN | 08020584548851 |
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake System | BREMBO |
| Unit Quantity | 1 |
| Piston Diameter | 54 mm |
| Extra Description | PRIME LINE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | F BR 076 |
| for brake disc diameter | 298 mm |
| Key Compatible Vehicles | Mercedes-Benz |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz | Sprinter | 312D LWB | 312D Van 3.55 | 1995–1999 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 2874cc |
| Mercedes-Benz | Sprinter | 312D LWB | 312D Van 3.55 | 1995–2001 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 2874cc |
| Mercedes-Benz | Sprinter | eSprinter 314 Pro | 314 L3 Pro | 2024–… | Electric | Chassis Cab | 4X2 | 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | eSprinter 320 Pro | 320 L2 Pro | 2024–… | Electric | Panel Van | 4X2 | 150KW 201HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | ESprinter 320 Pro | 320 L2 Pro | 2024–… | Electric | Chassis Cab | 4X2 | 150KW 201HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | ESprinter 320 Pro | 320 L2 Pro | 2024–… | Electric | Chassis Cab | 4X2 | 150KW 201HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | eSprinter 320 Select | 320 L3 Select | 2024–… | Electric | Panel Van | 4X2 | 150KW 201HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | eSprinter 414 L2 Pro | 414 L2 Pro | 2024–… | Electric | Chassis Cab | 4X2 | 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | eSprinter 414 L3 Pro | 414 L3 Pro | 2024–… | Electric | Chassis Cab | 4X2 | 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | eSprinter 420 L3 Select | 420 L3 Select | 2024–… | Electric | Chassis Cab | 4X2 | 150KW 201HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | eSprinter Progressive | Progressive L2H2 | 2020–2021 | Electric | Panel Van | 4x2 | 85KW 114HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | eSprinter Progressive | Progressive L2H2 | 2020–2023 | Electric | Panel Van | 4x2 | 85KW 114HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | Sprinter 213 CDI | 213 CDI | 2013–… | Diesel | Chassis Cab | 4x2 | 2143cc 95KW 129HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | Sprinter 216 CDI | 216CDI | 2016–… | Diesel | Chassis Cab | 4x2 | 2143cc 120KW 163HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | Sprinter 216 CDI BlueEfficiency | 216 CDI BlueEfficiency | 2012–… | Diesel | Chassis Cab | 4x2 | 2143cc 121KW 163HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | Sprinter 310 CDi BlueEfficiency | 310 CDI BlueEfficiency | 2012–… | Diesel | Panel Van | 4x2 | 2143cc 70KW 95HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | Sprinter 310 CDi BlueEfficiency | 310 CDI BlueEfficiency | 2013–… | Diesel | Chassis Cab | 4x2 | 2143cc 70KW 95HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | Sprinter 312 D MWB 4WD | 312DA/35 Chassis Cab | 1997–… | Diesel | 4x4 | 2874cc | |
| Mercedes-Benz | Sprinter | Sprinter 312D Traveliner LWB | TL16 TraveLiner | 1997–… | Diesel | 4x2 | 2874cc | |
| Mercedes-Benz | Sprinter | Sprinter 312D Traveliner LWB | TL17C TraveLiner | 1997–… | Diesel | 4x2 | 2874cc | |
| Mercedes-Benz | Sprinter | Sprinter 313 CDI 4x4 | 313 CDI TL7 Bus | 2011–… | Diesel | Minibus | 4x4 | 2148cc 80KW 109HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | Sprinter 313 CDi BlueEfficiency | 313 CDI BlueEfficiency | 2012–… | Diesel | Chassis Cab | 4x2 | 2143cc 95KW 129HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | Sprinter 314 CDI | 314CDI | 2016–2019 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 2143cc 105KW 140HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | Sprinter 316 CDI 4x4 | 316CDI | 2016–… | Diesel | Chassis Cab | 4x4 | 2143cc 120KW 163HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | Sprinter 416 CDI | 416 CDI Panel Van | 2011–2018 | Diesel | 4x2 | 2143cc 120KW 163HP | |
| Mercedes-Benz | Sprinter | Sprinter 416 CDI | 416 CDI | 2018–… | Diesel | Panel Van | 4x2 | 2143cc 120KW 160HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | Sprinter 513 CDI | 513 CDI BlueEfficiency MWB | 2012–… | Diesel | 4x2 | 2143cc 95KW 129HP | |
| Mercedes-Benz | Sprinter | Sprinter 514 CDi | 514CDI | 2016–2020 | Diesel | 4x2 | 2143cc 104KW 140HP | |
| Mercedes-Benz | Sprinter | Sprinter 514 CDi | 514 CDI | 2018–2022 | Diesel | Chassis Cab | 4x2 | 2143cc 105KW 140HP |
| Mercedes-Benz | Sprinter | Sprinter 516 CDI | 516CDI | 2016–2018 | Diesel | 4x2 | 2143cc 120KW 163HP |
Reviews
There are no reviews yet.