SKU: 08.5178.31
£88.66
In stock
In stock (1 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 55 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 278 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | PRIME LINE - UV Coated |
| Minimum thickness | 7.3 mm |
| Tightening torque | 110 Nm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz | E-Class | E230 AvantGarde | E230 Avantgarde | 1996–1997 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2295cc 110KW 148HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E230 Classic | E230 Classic | 1997–1998 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2295cc 110KW 148HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E230 Classic Auto | E230 Classic | 1996–1997 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2295cc 110KW 148HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E230 Classic Auto | E230 Classic | 1997–1999 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2295cc 110KW 148HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E230 Elegance | E230 Elegance | 1996–1998 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2295cc 110KW 148HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E230 Elegance A | E230 Elegance | 1996–1998 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2295cc 110KW 148HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 AvantGarde | E240 Avantgarde | 2001–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2597cc 126KW 170HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 AvantGarde Auto | E240 Avantgarde | 1956–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2597cc 126KW 170HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 AvantGarde Auto | E240 Avantgarde | 1997–2001 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2397cc 125KW 168HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 Classic | E240 Classic | 2000–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 2597cc 126KW 170HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 Classic Auto | E240 Classic | 1998–2000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2397cc 125KW 168HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 Classic Auto | E240 Classic | 2000–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2597cc 126KW 170HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 Elegance | E240 Elegance | 2001–2004 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2597cc 126KW 170HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 Elegance Auto | E240 Elegance | 1982–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2597cc 126KW 170HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 Elegance Auto | E240 Elegance | 1997–2001 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2397cc 125KW 168HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E250D AvantGarde | E 250D Avantgarde | 1996–1998 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2497cc 83KW 111HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E250D Avantgarde A | E 250D Avantgarde | 1996–1997 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2497cc 83KW 111HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E250D Avantgarde A | E 250D Avantgarde | 1997–1998 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2497cc 83KW 111HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E250D Classic | E 250D Classic | 1995–1998 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2497cc 83KW 111HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E250D Classic Auto | E 250D Classic | 1995–1997 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2497cc 83KW 111HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E250D Classic Auto | E 250D Classic | 1997–1998 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2497cc 83KW 111HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E250D Elegance A | E 250D Elegance | 1995–1997 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2497cc 83KW 111HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E250D Elegance A | E 250D Elegance | 1997–1998 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2497cc 83KW 111HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E270 CDI | E270 CDI | 2002–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2685cc 126KW 170HP |
Reviews
There are no reviews yet.