SKU: 08.C241.20
£134.63
In stock
In stock (5 available)
| Type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Brand | Brembo |
| Height | 69 mm |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | solid |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer diameter | 308 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes | 5 |
| Extra Description | PRIME LINE |
| Minimum thickness | 13 mm |
| Centering Diameter | 96 mm |
| Brake Disc Thickness | 16 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ford | Transit Custom | Transit Custom 250 | 250 LR Panel Van | 2016–2018 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1996cc 77KW 103HP |
| Ford | Transit Custom | Transit Custom 280 Trend EcoBlue | 280 Trend Panel Van EcoBlue | 2019–2023 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1996cc 95KW 128HP |
| Ford | Transit Custom | Transit Custom 300 Active MHEV | 300 Active L1H1 EcoBlue | 2021–2021 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1996cc 95KW 127HP |
| Ford | Transit Custom | Transit Custom 300 Base | 300 Base Panel Van L1 H2 | 2018–2019 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1996cc 77KW 103HP |
| Ford | Transit Custom | Transit Custom 300 Leader MHEV | 300 Leader Panel Van EcoBlue | 2020–2022 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1996cc 95KW 128HP |
| Ford | Transit Custom | Transit Custom 300 Limited Edition Auto | 300 Limited Panel Van L2 H2 | 2018–2019 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1996cc 96KW 128HP |
| Ford | Transit Custom | Transit Custom 300 Trend | 300 Trend DCIV L2 H1 | 2018–2019 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1996cc 95KW 128HP |
| Ford | Transit Custom | Transit Custom 320 Leader EcoBlue | 320 Leader DCIV EcoBlue | 2020–2022 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1996cc 95KW 128HP |
| Ford | Transit Custom | Transit Custom 320 Limited | 320 Limited Panel Van L1 H1 | 2018–2020 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1996cc 95KW 128HP |
| Ford | Transit Custom | Transit Custom 320 Limited Edition MHEV | 320 Limited DCIV EcoBlue | 2019–2021 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1996cc 95KW 128HP |
| Ford | Transit Custom | Transit Custom 320 TDCi | 320 Kombi TDCI | 2020–2020 | Diesel | Window Van | 4x2 | 1996cc 95KW 128HP |
| Ford | Transit Custom | Transit Custom 320 Trend EcoBlue | 320 Trend L2H1 DCIV EcoBlue | 2020–… | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1996cc 77KW 103HP |
| Ford | Transit Custom | Transit Custom 340 Base EcoBlue Auto | 340 Base EcoBlue Kombi | 2018–… | Diesel | MPV | 4x2 | 1996cc 96KW 128HP |
| Ford | Transit Custom | Transit Custom 340 Limited | 340 Limited Panel Van L2 H2 | 2018–2019 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1996cc 125KW 167HP |
| Ford | Transit Custom | Transit Custom 340 Trend TDCi | 340 Trend Kombi TDCI H/R | 2016–… | Diesel | MPV | 4x2 | 1996cc 96KW 128HP |
Reviews
There are no reviews yet.