SKU: 08.D217.11
£109.57
Out of stock
Out of stock
Add to wishlistAdd to compare| Brand | Brembo |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 42 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 296 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | PRIME LINE - UV Coated |
| Minimum thickness | 9 mm |
| Centering Diameter | 70 mm |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Honda | Civic | Civic GT Type R i-VTec | I-VTec Type R GT | 2015–2017 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1996cc 228KW 306HP |
| Honda | Civic | Civic GT Type R VTec | VTec Type R GT | 2017–2019 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1996cc 235KW 315HP |
| Honda | Civic | Civic GT Type R VTec | VTec Type R GT | 2018–2021 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1996cc 235KW 315HP |
| Honda | Civic | Civic i-DTec Sport Navi | I-DTec Sport NavI | 2015–2016 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1597cc 88KW 118HP |
| Honda | Civic | Civic i-VTec EX GT | I-VTec EX GT | 2011–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1798cc 104KW 140HP |
| Honda | Civic | Civic i-VTec EX+ | I-VTec EX Plus | 2014–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1798cc 104KW 140HP |
| Honda | Civic | Civic i-VTec SE+ Auto | I-VTec SE Plus | 2015–2016 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1798cc 104KW 140HP |
| Honda | Civic | Civic I-VTec Type R Black Edition | I-VTec Type R Black Edition | 2016–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1996cc 228KW 306HP |
| Honda | Civic | Civic Type R | Type R | 2020–2022 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1996cc 235KW 315HP |
| Honda | Civic | Civic Type R GT | Type R GT | 2020–2022 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1996cc 235KW 315HP |
| Honda | Civic | Civic Type R i-VTec | I-VTec Type R | 2015–2017 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1996cc 228KW 306HP |
| Honda | Civic | Civic Type R Limited Edition | Type R Limited Edition | 2020–2021 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1996cc 235KW 315HP |
| Honda | Civic | Civic Type R Sport Line | Type R Sport Line | 2020–2021 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1996cc 235KW 315HP |
| Honda | Civic | Civic Type R VTec | VTec Type R | 2017–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1996cc 235KW 315HP |
| Honda | Civic | Civic Type R VTec | VTec Type R | 2019–2019 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1996cc 235KW 315HP |
Reviews
There are no reviews yet.