SKU: 09.4959.10
£65.89
In stock
In stock (5 available)
| Type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Brand | Brembo |
| Height | 43 mm |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | internally vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer diameter | 240 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Number of Holes | 4 |
| Extra Description | PRIME LINE |
| Minimum thickness | 20.5 mm |
| Tightening Torque | 70 Nm |
| Centering Diameter | 66 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MG | F | F | I | 1990–2003 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 88KW 118HP |
| MG | F | F | I | 2001–2002 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1589cc 82KW 110HP |
| MG | F | F 1.8I Abingdon | Abingdon | 1997–1998 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 88KW 118HP |
| MG | F | F 1.8I VVC | VVC | 1995–2004 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 106KW 143HP |
| MG | F | F 1.8I VVC ABINGDON | Abingdon VVC | 1998–1998 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 106KW 143HP |
| MG | F | F 75TH ANNIVERSARY | 75 | 1999–2000 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 88KW 118HP |
| MG | F | F Freestyle | Freestyle | 2001–2002 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 88KW 118HP |
| MG | F | F Freestyle StepSpeed | Freestyle StepSpeed | 2001–2002 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 88KW 118HP |
| MG | F | F SE | SE | 2000–2001 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 89KW 120HP |
| MG | F | F SE StepTronic | SE Steptronic | 2000–2001 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 89KW 120HP |
| MG | F | F StepTronic | StepTronic | 1999–2004 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 89KW 120HP |
| MG | F | F Trophy 160 | Trophy 160 | 2001–2003 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 119KW 160HP |
| MG | F | F VVC 75th Anniversary | 75 VVC | 1999–2000 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 106KW 142HP |
| MG | F | F VVC Freestyle | FreeStyle VVC | 2001–2002 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 106KW 143HP |
| MG | F | F VVC SE | SE VVC | 2000–2001 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 106KW 142HP |
Reviews
There are no reviews yet.