SKU: 09.5180.41
£132.66
In stock
In stock (3 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 44 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | internally vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 281 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | PRIME LINE - UV Coated |
| Minimum thickness | 24.2 mm |
| Centering Diameter | 59 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Fiat |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fiat | Tipo | Tipo 1.7 DS | DS | 1994–1995 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1697cc 31KW 42HP |
| Fiat | Tipo | Tipo DGT | DGT | 1988–1991 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1580cc 61KW 83HP |
| Fiat | Tipo | Tipo DGT SX | DGT SX | 1989–1991 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1580cc 61KW 83HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Diesel | D | 1988–1989 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1697cc 43KW 58HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Diesel | Base | 1991–1991 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1697cc 43KW 58HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Easy+ MultiJet | Multijet Easy Plus | 2016–2019 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Easy+ MultiJet | Multijet Easy Plus | 2016–2019 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Easy+ MultiJet | Multijet Easy Plus | 2018–2019 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Easy+ MultiJet Semi-Auto | Multijet Easy Plus DCT | 2017–2019 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Easy+ MultiJet Semi-Auto | Multijet Easy Plus DCT | 2018–2019 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Easy+ MultiJet Semi-Auto | Multijet Easy Plus DCT | 2018–2019 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Elite MultiJet | Multijet Elite | 2016–2019 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Elite MultiJet Semi-Auto | Multijet Elite DCT | 2017–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Lounge MultiJet | Multijet Lounge | 2016–2018 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Lounge MultiJet | Multijet Lounge | 2016–2019 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Lounge MultiJet | Multijet Lounge | 2018–2021 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Lounge MultiJet | Multijet Lounge | 2018–2021 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Lounge MultiJet Semi-Auto | Multijet Lounge DCT | 2016–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Lounge MultiJet Semi-Auto | Multijet Lounge DCT | 2016–2018 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Mirror MultiJet | Multijet Mirror | 2019–2020 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Mirror MultiJet | Multijet Mirror | 2019–2021 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Red | Red | 2022–2022 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 999cc 74KW 99HP |
| Fiat | Tipo | Tipo S Design | S Design | 2018–2018 | Petrol | Estate | 4x2 | 1368cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo S Design | S Design | 2018–2019 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo S Design MultiJet Semi-Auto | Multijet S Design DCT | 2019–2019 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo S-design | S-Design | 2019–2021 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 70KW 94HP |
| Fiat | Tipo | Tipo S-design TwinJet | T-Jet S-Design | 2018–2019 | Petrol | Estate | 4x2 | 1368cc 88KW 118HP |
| Fiat | Tipo | Tipo S-design TwinJet | T-Jet S-Design | 2018–2021 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 88KW 118HP |
Reviews
There are no reviews yet.