SKU: 09.5509.1X
£141.62
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 45 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | perforated/vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 262 mm |
| Brake Disc Type | perforated/vented |
| Number of Holes: | 4 |
| Extra Description | XTRA LINE - Xtra |
| Minimum thickness | 19.5 mm |
| Tightening torque | 108 Nm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Brake Disc Thickness | 21 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Lotus |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lotus | Elise | Elise | Elise | 1996–2003 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 88KW 118HP |
| Lotus | Elise | Elise | 16V | 1996–2004 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 91KW 122HP |
| Lotus | Elise | Elise 111R | 2004–2006 | Petrol | Convertible | 4X2 | 1796cc 105KW 141HP | |
| Lotus | Elise | Elise 111R (Touring) | 111R 16V Touring | 2003–2006 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 105KW 141HP |
| Lotus | Elise | Elise 111R Sports | 111R 16V Sports | 2006–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 105KW 141HP |
| Lotus | Elise | Elise 111R Sports Racer | 111R 16V Sports Racer | 2005–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 105KW 141HP |
| Lotus | Elise | Elise 111R Sports+ | 111R 16V Sports+ | 2007–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 105KW 141HP |
| Lotus | Elise | Elise 111R Tour+ & Sport+ | 111R 16V Touring+ Sports+ | 2005–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 105KW 141HP |
| Lotus | Elise | Elise 111R Tourer & Sports+ | 111R 16V Touring Sports+ | 2005–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 105KW 141HP |
| Lotus | Elise | Elise 111R Touring | 111R 16V Touring | 2005–2008 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 105KW 141HP |
| Lotus | Elise | Elise 111R Touring & Sports | 111R 16V Touring Sports | 2006–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 105KW 141HP |
| Lotus | Elise | Elise 111R Touring+ | 111R 16V Touring+ | 2006–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 105KW 141HP |
| Lotus | Elise | Elise 111R Touring+ & Sports | 111R 16V Touring+ Sports | 2006–2006 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 105KW 141HP |
| Lotus | Elise | Elise 111S | 1999–2002 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 106KW 143HP | |
| Lotus | Elise | Elise 111S | 111S | 2000–2005 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 116KW 155HP |
| Lotus | Elise | Elise Cup | Cup | 2015–2015 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1798cc 161KW 217HP |
| Lotus | Elise | Elise III R | 111R | 2002–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 116KW 155HP |
| Lotus | Elise | Elise R Touring & Sport | R - T & S | 2008–2011 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 141KW 189HP |
| Lotus | Elise | Elise S | 2006–2009 | Petrol | Convertible | 4X2 | 1794cc 99KW 134HP | |
| Lotus | Elise | Elise S Sports+ | S Sports Plus | 2007–2008 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1794cc 99KW 134HP |
| Lotus | Elise | Elise S Touring and Sport | S Touring and Sport | 2012–2016 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1798cc 162KW 217HP |
| Lotus | Elise | Elise S Touring+ & Sports | S Touring Plus and Sports | 2007–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1794cc 99KW 134HP |
| Lotus | Elise | Elise SC S | SC - S | 2008–2011 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 162KW 217HP |
| Lotus | Elise | Elise Sport 135R | Lotus Sport 135R | 2003–2004 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 100KW 135HP |
| Lotus | Elise | Elise Sport 160 | Sport 160 | 2000–2001 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 108KW 144HP |
Reviews
There are no reviews yet.