SKU: 09.7701.11
£173.84
In stock
In stock (2 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 52 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | perforated/vented |
| Outer Diameter | 300 mm |
| Brake Disc Type | perforated/vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | XTRA LINE - Xtra |
| Minimum thickness | 20.6 mm |
| Tightening torque | 120 Nm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | BMW |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | Z4 | Z4 2.0i Exclusive | Z4 Roadster Edition Exclusive | 2008–2011 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1995cc 110KW 147HP |
| BMW | Z4 | Z4 2.0i SE | Z4 I SE Roadster | 2006–2012 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1995cc 111KW 150HP |
| BMW | Z4 | Z4 2.0i Sport | Z4 I Sport Roadster | 2007–2011 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1995cc 111KW 150HP |
| BMW | Z4 | Z4 2.0i Sport | Z4 Roadster Edition Sport | 2008–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1995cc 110KW 147HP |
| BMW | Z4 | Z4 2.2I | Z4 Roadster | 2004–2008 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | Z4 | Z4 2.2I Auto | Z4 Roadster | 2003–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | Z4 | Z4 2.2I SE | Z4 SE Roadster | 1985–2005 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | Z4 | Z4 2.2I SE Auto | Z4 SE Roadster | 2003–2005 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | Z4 | Z4 2.5I | Z4 Roadster SSG | 2003–2004 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2494cc 141KW 189HP |
| BMW | Z4 | Z4 2.5I | Z4 Roadster | 2003–2004 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2494cc 141KW 189HP |
| BMW | Z4 | Z4 2.5I Auto | Z4 Roadster | 1998–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2494cc 141KW 189HP |
| BMW | Z4 | Z4 2.5I SE | Z4 SE Roadster | 2003–2005 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2494cc 141KW 189HP |
| BMW | Z4 | Z4 2.5I SE | Z4 SE Roadster SSG | 2003–2005 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2494cc 141KW 189HP |
| BMW | Z4 | Z4 2.5I SE Auto | Z4 SE Roadster | 1998–2005 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2494cc 141KW 189HP |
| BMW | Z4 | Z4 2.5si | Z4 SI Roadster | 2007–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2497cc 162KW 218HP |
| BMW | Z4 | Z4 2.5si Auto | Z4 SI Roadster | 2007–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2497cc 162KW 218HP |
Reviews
There are no reviews yet.