SKU: 09.9750.11
£168.70
In stock
In stock (3 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 73 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | perforated/vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 284 mm |
| Brake Disc Type | perforated/vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | XTRA LINE - Xtra |
| Minimum thickness | 20.6 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | BMW |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 1 Series | 118i | 118I | 2005–2006 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 95KW 127HP |
| BMW | 1 Series | 118i | 118I | 2006–2006 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 95KW 127HP |
| BMW | 1 Series | 118i | 118I | 2007–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 1 Series | 118I Auto | 118I | 2004–2006 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 95KW 127HP |
| BMW | 1 Series | 118I Auto | 118I | 2007–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 1 Series | 118i ES | 118I ES | 2005–2006 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 95KW 127HP |
| BMW | 1 Series | 118i ES | 118I ES | 2007–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 1 Series | 118I ES Auto | 118I ES | 2005–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 95KW 127HP |
| BMW | 1 Series | 118I ES Auto | 118I ES | 2007–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 1 Series | 118I ES Auto | 118I ES | 2009–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 1 Series | 118I M Sport | 118I M Sport | 2006–2007 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 95KW 127HP |
| BMW | 1 Series | 118I M Sport | 118I M Sport | 2007–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 1 Series | 118I M Sport Auto | 118I M Sport | 2005–2007 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 95KW 127HP |
| BMW | 1 Series | 118I M Sport Auto | 118I M Sport | 2007–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 1 Series | 118I M Sport Auto | 118I M Sport | 2009–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 1 Series | 118i SE | 118I SE | 2004–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 95KW 127HP |
| BMW | 1 Series | 118i SE | 118I SE | 2006–2007 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 95KW 127HP |
| BMW | 1 Series | 118i SE | 118I SE | 2007–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 1 Series | 118i SE | 118I SE | 2009–2012 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 1 Series | 118I SE Auto | 118I SE | 2009–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 1 Series | 118I Sport | 118I Sport | 2005–2007 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 95KW 127HP |
| BMW | 1 Series | 118I Sport Auto | 118I Sport | 2005–2007 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 95KW 127HP |
Reviews
There are no reviews yet.