SKU: 09.C417.13
£207.95
In stock
In stock (3 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 66 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | Aluminium Brake Disc Hub, internally vented, two-piece brake disc |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 374 mm |
| Brake Disc Type | Aluminium Brake Disc Hub, internally vented, two-piece brake disc |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | PRIME LINE - Composite |
| Minimum thickness | 34.4 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Brake Disc Thickness | 36 mm |
| Paired article numbers | 09.C416.13 |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 7 Series | 7 Series 740Li Auto | 740I LI | 2009–2012 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2979cc 240KW 321HP |
| BMW | 7 Series | 730d M Sport Luxury Edition Auto | 730D M Sport Luxury Edition | 2011–2012 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 180KW 241HP |
| BMW | 7 Series | 740li M Sport Auto | 740LI M Sport | 2013–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2979cc 235KW 315HP |
| BMW | 7 Series | 740li SE Auto | 740LI SE | 2012–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2979cc 235KW 315HP |
| BMW | 7 Series | 750i Auto | 750I | 2008–2012 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4395cc 300KW 402HP |
| BMW | 7 Series | 750i LHD Turbo Auto | 750I US LHD | 2009–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 4395cc 294KW 394HP |
| BMW | 7 Series | 750i Li Auto | 750I LI | 2008–2012 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4395cc 300KW 402HP |
| BMW | 7 Series | 750i M Sport Auto | 750I M Sport | 2009–2012 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4395cc 300KW 402HP |
| BMW | 7 Series | 750i M Sport Auto | 750I M Sport | 2012–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4395cc 330KW 442HP |
| BMW | 7 Series | 750i M Sport Auto | 750I M Sport | 2013–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4395cc 330KW 442HP |
| BMW | 7 Series | 750i SE Auto | 750I SE | 2012–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4395cc 330KW 442HP |
| BMW | 7 Series | 750i SE Auto | 750I SE | 2013–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4395cc 330KW 442HP |
| BMW | 7 Series | 750li M Sport Auto | 750LI M Sport | 2010–2012 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4395cc 300KW 402HP |
| BMW | 7 Series | 750li M Sport Auto | 750LI M Sport | 2012–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4395cc 330KW 442HP |
| BMW | 7 Series | 750li M Sport Auto | 750LI M Sport | 2013–2014 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4395cc 330KW 442HP |
| BMW | 7 Series | 750li SE Auto | 750LI SE | 2012–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4395cc 330KW 442HP |
| BMW | 7 Series | 750li SE Auto | 750LI SE | 2013–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4395cc 330KW 442HP |
| BMW | 7 Series | 760li M Sport Auto | 760LI M Sport | 2010–2012 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5972cc 400KW 537HP |
| BMW | 7 Series | 760li M Sport Auto | 760LI M Sport | 2012–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5972cc 400KW 536HP |
| BMW | 7 Series | 760li SE Auto | 760LI SE | 2012–2020 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5972cc 400KW 536HP |
Reviews
There are no reviews yet.