SKU: 09.C879.11
£167.69
In stock
In stock (3 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| EAN | 08020584232286 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 67 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Replaces | 09.C090.11; 09.C091.11 |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | perforated/vented |
| Outer Diameter | 298 mm |
| Brake Disc Type | perforated/vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | PRIME LINE - UV Coated |
| Minimum thickness | 22 mm |
| Centering Diameter | 98 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Porsche |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Porsche | Boxster | Boxster | 24V | 2001–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 179KW 240HP |
| Porsche | Boxster | Boxster | 24V | 2001–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 180KW 241HP |
| Porsche | Boxster | Boxster | 24V | 2004–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 179KW 240HP |
| Porsche | Boxster | Boxster 24v | 24V | 2012–2014 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2706cc 195KW 265HP |
| Porsche | Boxster | Boxster 24v | 24V | 2014–2016 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2706cc 195KW 265HP |
| Porsche | Boxster | Boxster 24v Semi-Auto | 24V PDK | 2012–2015 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2706cc 195KW 265HP |
| Porsche | Boxster | Boxster 24v Semi-Auto | 24V PDK | 2014–2016 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2706cc 195KW 265HP |
| Porsche | Boxster | Boxster 6-speed | 24V | 2006–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 180KW 241HP |
| Porsche | Boxster | Boxster Black Edition 24v | 24V Black Edition | 2015–2016 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2706cc 195KW 265HP |
| Porsche | Boxster | Boxster Black Edition 24v Semi-Auto | 24V Black Edition PDK | 2015–2016 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2706cc 195KW 265HP |
| Porsche | Boxster | Boxster S | 24V S | 1990–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3179cc 208KW 280HP |
| Porsche | Boxster | Boxster Sport Edition 6sp | 24V Sport Edition | 2007–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 180KW 241HP |
| Porsche | Boxster | Boxster Sport Edition Tip S | 24V Sport Edition | 2007–2008 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 180KW 241HP |
| Porsche | Boxster | Boxster Tiptronic S | 24V Tiptronics | 2002–2008 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 180KW 241HP |
| Porsche | Boxster | Boxster Tiptronic S | 24V Tiptronics | 2004–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2687cc 179KW 240HP |
| Porsche | Cayman | Cayman | 24V | 2006–2009 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2687cc 180KW 241HP |
| Porsche | Cayman | Cayman | 24V | 2009–2012 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2893cc 195KW 265HP |
| Porsche | Cayman | Cayman 6-speed | 24V | 2006–2009 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2687cc 180KW 241HP |
| Porsche | Cayman | Cayman R Semi-Auto | R PDK | 2011–2012 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3436cc 243KW 330HP |
| Porsche | Cayman | Cayman S | 24V S | 2004–2009 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3386cc 220KW 295HP |
| Porsche | Cayman | Cayman S | 24V S Design Edition 1 | 2007–2008 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3387cc 220KW 295HP |
| Porsche | Cayman | Cayman S | 24V S | 2009–2012 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3436cc 235KW 320HP |
| Porsche | Cayman | Cayman S Auto | 24V S Design Edition 1 TIP S | 2007–2008 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3387cc 220KW 295HP |
| Porsche | Cayman | Cayman S Black Edition Semi-Auto | S Black Edition PDK | 2011–2012 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3436cc 243KW 330HP |
| Porsche | Cayman | Cayman S Semi-Auto | 24V S PDK | 2009–2012 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3436cc 235KW 320HP |
| Porsche | Cayman | Cayman S Sport | S Sport | 2008–2009 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3387cc 223KW 303HP |
| Porsche | Cayman | Cayman S Sport Tiptronic S | S Sport Tiptronic S | 2009–2009 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3387cc 223KW 303HP |
| Porsche | Cayman | Cayman S Tiptronic S | 24V S Tiptronics | 2005–2009 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3386cc 220KW 295HP |
| Porsche | Cayman | Cayman Semi-Auto | 24V PDK | 2009–2012 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2893cc 195KW 265HP |
| Porsche | Cayman | Cayman Tiptronic S | 24V Tiptronics | 2006–2009 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2687cc 180KW 241HP |
Reviews
There are no reviews yet.