SKU: 09.E954.11
£226.24
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| EAN | 08020584326534 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 43.8 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | internally vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 278 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | PRIME LINE - UV Coated |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Centering Diameter | 63 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Key Compatible Vehicles | Ford |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ford | Puma | Puma 1.4 16v | 16V | 1998–2001 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1388cc 66KW 89HP |
| Ford | Puma | Puma 1.7 16v | 16V | 1997–2003 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1679cc 92KW 123HP |
| Ford | Puma | Puma ST | ST | 2020–… | Petrol | SUV | 4x2 | 1497cc 147KW 197HP |
| Ford | Puma | Puma ST Gold Edition | ST Gold Edition | 2023–2023 | Petrol | SUV | 4x2 | 1497cc 147KW 197HP |
| Ford | Puma | Puma ST Performance | ST Performance | 2020–… | Petrol | SUV | 4x2 | 1497cc 147KW 197HP |
| Ford | Puma | Puma ST-Line | ST-Line | 2024–2024 | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 92KW 123HP |
| Ford | Puma | Puma ST-Line Auto | ST-Line | 2020–2021 | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 91KW 123HP |
| Ford | Puma | Puma ST-Line Design MHEV Auto | ST-Line Design | 2021–2022 | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 92KW 123HP |
| Ford | Puma | Puma ST-Line MHEV | ST-Line | 2020–… | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 114KW 152HP |
| Ford | Puma | Puma ST-Line MHEV CVT | ST-Line | 2024–… | Petrol | SUV | 4X2 | 999cc 114KW 152HP |
| Ford | Puma | Puma ST-Line Vignale Auto | ST-Line Vignale | 2020–2021 | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 91KW 123HP |
| Ford | Puma | Puma ST-Line Vignale EcoBlue | ST-Line Vignale | 2021–2021 | Diesel | SUV | 4x2 | 1499cc 88KW 118HP |
| Ford | Puma | Puma ST-Line Vignale MHEV | ST-Line Vignale | 2020–2024 | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 114KW 152HP |
| Ford | Puma | Puma ST-Line Vignale MHEV | ST-Line Vignale | 2020–… | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 92KW 123HP |
| Ford | Puma | Puma ST-Line Vignale MHEV Auto | ST-Line Vignale | 2021–… | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 114KW 152HP |
| Ford | Puma | Puma ST-Line X First Edition+ MHEV | ST-Line X First Edition Plus | 2019–2021 | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 114KW 152HP |
| Ford | Puma | Puma ST-Line X Gold Edition MHEV | ST-Line X Gold Edition | 2022–2023 | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 114KW 152HP |
| Ford | Puma | Puma ST-Line X Gold Edition MHEV A | ST-Line X Gold Edition | 2022–2023 | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 114KW 152HP |
| Ford | Puma | Puma ST-Line X MHEV | 2019–… | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 92KW 123HP | |
| Ford | Puma | Puma ST-Line X MHEV | ST-Line X | 2019–… | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 114KW 152HP |
| Ford | Puma | Puma ST-Line X MHEV | ST-Line X | 2024–… | Petrol | SUV | 4X2 | 999cc 92KW 123HP |
| Ford | Puma | Puma ST-Line X MHEV Auto | ST-Line X | 2021–… | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 92KW 123HP |
| Ford | Puma | Puma ST-Line X MHEV CVT | ST-Line X | 2024–… | Petrol | SUV | 4X2 | 999cc 114KW 152HP |
| Ford | Puma | Puma ST-Line X Vignale MHEV | ST-Line X Vignale | 2020–2021 | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 114KW 152HP |
| Ford | Puma | Puma ST-Line X Vignale MHEV | ST-Line X Vignale | 2020–2022 | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 92KW 123HP |
| Ford | Puma | Puma Titanium | Titanium | 2020–2021 | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 91KW 123HP |
| Ford | Puma | Puma Titanium Auto | Titanium | 2020–2021 | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 91KW 123HP |
| Ford | Puma | Puma Titanium Design MHEV | Titanium Design | 2021–… | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 114KW 152HP |
| Ford | Puma | Puma Titanium Design MHEV Auto | Titanium Design | 2021–2022 | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 92KW 123HP |
| Ford | Puma | Puma Titanium First Edition MHEV | Titanium First Edition | 2019–2020 | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 92KW 123HP |
| Ford | Puma | Puma Titanium MHEV | 2019–… | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 92KW 123HP | |
| Ford | Puma | Puma Titanium MHEV | Titanium | 2024–… | Petrol | SUV | 4X2 | 999cc 92KW 123HP |
| Ford | Puma | Puma Titanium MHEV Auto | Titanium | 2021–2024 | Petrol | SUV | 4x2 | 999cc 92KW 123HP |
| Ford | Puma | Puma Titanium MHEV CVT | Titanium | 2024–… | Petrol | SUV | 4X2 | 999cc 92KW 123HP |
Reviews
There are no reviews yet.