SKU: 08.A916.10
£59.62
In stock
In stock (1 available)
| Product type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Height | 38 mm |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 234 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 4 |
| Extra Description | PRIME LINE |
| Minimum thickness | 8.4 mm |
| Tightening torque | 100 Nm |
| Centering Diameter | 63 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Brand | Brembo |
| Key Compatible Vehicles | Kia |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kia | Picanto | Picanto 1 | 1 | 2009–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 999cc 46KW 61HP |
| Kia | Picanto | Picanto 1 | 1 | 2010–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 999cc 46KW 61HP |
| Kia | Picanto | Picanto 12v | 12V | 2007–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 999cc 45KW 61HP |
| Kia | Picanto | Picanto 2 12v | 2 | 2008–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1086cc 47KW 64HP |
| Kia | Picanto | Picanto 2 12v | 2 | 2008–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1086cc 47KW 64HP |
| Kia | Picanto | Picanto 2 12v Auto | 2 | 2008–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1086cc 47KW 64HP |
| Kia | Picanto | Picanto 2 12v Auto | 2 | 2008–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1086cc 47KW 64HP |
| Kia | Picanto | Picanto 2+ 12V | 2 Plus | 2008–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1086cc 47KW 64HP |
| Kia | Picanto | Picanto 2+ 12V Auto | 2 Plus | 2008–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1086cc 47KW 64HP |
| Kia | Picanto | Picanto 3 12v | 3 | 2008–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1086cc 47KW 64HP |
| Kia | Picanto | Picanto 3 12v | 3 | 2008–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1086cc 47KW 64HP |
| Kia | Picanto | Picanto Domino Auto | Domino | 2010–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1086cc 48KW 64HP |
| Kia | Picanto | Picanto Glamour | Glamour | 2005–2007 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1086cc 47KW 64HP |
| Kia | Picanto | Picanto LS Auto | LS | 2007–2008 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1086cc 48KW 64HP |
| Kia | Picanto | Picanto Red Edition Auto | Red | 2008–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1086cc 47KW 64HP |
Reviews
There are no reviews yet.