SKU: 09.4939.11
£195.30
In stock
In stock (2 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 44 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | perforated/vented |
| Outer Diameter | 284 mm |
| Brake Disc Type | perforated/vented |
| Number of Holes: | 4 |
| Extra Description | XTRA LINE - Xtra |
| Minimum thickness | 20.5 mm |
| Tightening torque | 98 Nm |
| Centering Diameter | 59 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Alfa Romeo, Fiat |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alfa Romeo | 155 | 155 1.8 T.Spark | Twin Spark | 1995–1996 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1773cc 93KW 125HP |
| Alfa Romeo | 155 | 155 2.0 16v T.Spark | Twin Spark 16V | 1995–1997 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1970cc 110KW 148HP |
| Alfa Romeo | 155 | 155 Cloverleaf 4 | Cloverleaf 4 | 1992–2015 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1995cc 141KW 190HP |
| Alfa Romeo | 155 | 155 Super T.Spark 16v | Super T Spark 16V | 1996–1997 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1970cc 110KW 148HP |
| Alfa Romeo | 155 | 155 T.Spark 16v | Twin Spark 16V | 1996–1997 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1747cc 103KW 138HP |
| Alfa Romeo | 155 | 155 TS 1.8 Silverstone | TS Silverstone | 1994–1995 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1773cc 96KW 129HP |
| Alfa Romeo | 155 | 155 Twin Spark | Twin Spark | 1992–1996 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1995cc 106KW 143HP |
| Alfa Romeo | 155 | 155 Twin Spark | Twin Spark | 1992–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 1995cc 77KW 104HP |
| Alfa Romeo | 155 | 155 Twin Spark | Twin Spark | 1992–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 1773cc 96KW 129HP |
| Alfa Romeo | 155 | 155 Twin Spark | 1993–1996 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1773cc 96KW 129HP | |
| Alfa Romeo | 155 | 155 Twin Spark Lusso | T S Lusso | 1992–1993 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1995cc 77KW 104HP |
| Alfa Romeo | 155 | 155 V6 | V6 | 1991–1993 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2492cc 90KW 121HP |
| Alfa Romeo | 155 | 155 V6 | V6 | 1994–1996 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2492cc 123KW 166HP |
| Alfa Romeo | 155 | 155 V6 | V6 | 1995–1996 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2492cc 120KW 161HP |
| Fiat | Bravo | Bravo Active 105 MultiJet | Multijet Active | 2008–2011 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 77KW 105HP |
| Fiat | Bravo | Bravo Active 120 MultiJet | Multijet Active | 2008–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 88KW 120HP |
| Fiat | Bravo | Bravo Active 120 TwinJet | Active TJET | 2007–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 88KW 118HP |
| Fiat | Bravo | Bravo Active MultiJet 120 | Active 120 Multijet | 2007–2009 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1910cc 89KW 120HP |
| Fiat | Bravo | Bravo Active Sport MultiJet | Multijet Active Sport | 2009–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 77KW 105HP |
| Fiat | Bravo | Bravo Active TwinJet 150 | Active TJET | 2007–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 111KW 150HP |
| Fiat | Bravo | Bravo Dynamic 120 TwinJet | Dynamic TJet | 2007–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 88KW 118HP |
| Fiat | Bravo | Bravo Dynamic MultiJet 120 | Dynamic 120 Multijet | 2007–2010 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1910cc 89KW 120HP |
| Fiat | Bravo | Bravo Dynamic MultiJet 120 | Multijet Dynamic | 2009–2010 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 88KW 120HP |
| Fiat | Bravo | Bravo Dynamic MultiJet 150 | Dynamic 150 Multijet | 2007–2010 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1910cc 111KW 150HP |
| Fiat | Bravo | Bravo Dynamic MultiJet 165 | Multijet Dynamic | 2008–2010 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1956cc 121KW 165HP |
| Fiat | Bravo | Bravo Dynamic MultiJet 165 | Multijet Dynamic | 2009–2010 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1956cc 121KW 165HP |
| Fiat | Bravo | Bravo Dynamic MultiJet Semi-Auto | Multijet Dynamic Dualogic | 2008–2010 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 88KW 120HP |
| Fiat | Bravo | Bravo Dynamic TwinJet 150 | Dynamic TJet | 2007–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 111KW 150HP |
| Fiat | Bravo | Bravo Dynamic TwinJet Semi-Auto | Dynamic Dualogic | 2008–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 88KW 120HP |
| Fiat | Bravo | Bravo Dynamic TwinJet Semi-Auto | T-Jet Dynamic Dualogic | 2009–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 88KW 118HP |
| Fiat | Bravo | Bravo MyLife MultiJet | Multijet Mylife | 2011–2013 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 77KW 105HP |
| Fiat | Bravo | Bravo Sport MultiJet 150 | Sport 150 Multijet | 2007–2010 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1910cc 111KW 150HP |
| Fiat | Bravo | Bravo Sport MultiJet 165 | Multijet Sport | 2008–2011 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1956cc 121KW 165HP |
| Fiat | Bravo | Bravo Sport MultiJet 165 | Multijet Sport | 2009–2013 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1956cc 121KW 165HP |
Reviews
There are no reviews yet.