SKU: 09.8403.51
£180.49
Out of stock
Out of stock
Add to wishlistAdd to compare| Brand | Brembo |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 34 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | internally vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 323 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Number of Holes: | 4 |
| Extra Description | PRIME LINE - UV Coated |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Centering Diameter | 66 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Peugeot |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Peugeot | 208 | 208 Active Blue HDi | Blue HDI Active | 2015–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 55KW 75HP |
| Peugeot | 208 | 208 Active Blue HDi S/S | Blue HDI S/S Active | 2015–2015 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 74KW 100HP |
| Peugeot | 208 | 208 Active Blue HDi S/S | BlueHDi S/S Active | 2019–2019 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1499cc 75KW 100HP |
| Peugeot | 208 | 208 Allure Auto | Allure | 2013–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 88KW 120HP |
| Peugeot | 208 | 208 Allure Blue HDi | Blue HDI Allure | 2016–2017 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 73KW 100HP |
| Peugeot | 208 | 208 Feline E-HDI | E-HDI Feline | 2012–2013 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 84KW 115HP |
| Peugeot | 208 | 208 Feline E-HDI | E-HDI Feline | 2012–2013 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 84KW 115HP |
| Peugeot | 208 | 208 Feline Nav e-HDi | E-HDI Feline Navigation Version | 2013–2015 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 84KW 115HP |
| Peugeot | 208 | 208 Feline Nav e-HDi Semi-Auto | E-HDI Feline Navigation Version | 2013–2015 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 68KW 92HP |
| Peugeot | 208 | 208 GT Line Blue HDi | Blue HDI GT Line | 2015–2017 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 73KW 100HP |
| Peugeot | 208 | 208 GT Line Blue HDi | Blue HDI GT Line | 2015–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 73KW 100HP |
| Peugeot | 208 | 208 GT Line Blue HDi S/S | Blue HDI S/S GT Line | 2015–2016 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 74KW 100HP |
| Peugeot | 208 | 208 GT Line Blue HDi S/S | Blue HDI S/S GT Line | 2015–2016 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 74KW 100HP |
| Peugeot | 208 | 208 GT Line Blue HDi S/S | Blue HDI S/S GT Line | 2015–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 89KW 120HP |
| Peugeot | 208 | 208 GT Line S/S | S/S GT Line | 2016–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 123KW 165HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi 30th e-THP | E-THP GTI 30TH | 2014–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 153KW 208HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi by Peugeot Sport THP S/S | GTI THP S/S BY Peugeot Sport | 2015–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 153KW 208HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi Limited Edition THP | THP GTI Limited Edition | 2013–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 147KW 200HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi Limited Edition THP | THP GTI Limited Edition | 2013–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 147KW 200HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi Prestige THP | THP GTI Prestige | 2014–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 147KW 200HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi Prestige THP | THP GTI Prestige | 2014–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 147KW 200HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi Prestige THP | THP GTI Prestige | 2015–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 155KW 208HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi Prestige THP | THP GTI Prestige | 2017–2017 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 155KW 208HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi THP | THP GTI | 2013–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 147KW 200HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi THP | THP GTI | 2013–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 147KW 200HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi THP | THP GTI | 2015–2017 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 155KW 208HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi THP | THP GTI | 2015–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 155KW 208HP |
Brembo
Rear Axle
16 mm
Prepared For Wear Warning Indicator
112 mm
Brembo
15 mm
With Acoustic Wear Warning
190 mm
Apec Black
Front Axle
Two-Piece Brake Disc, Vented
Reviews
There are no reviews yet.