SKU: 09.9085.10
£173.38
In stock
In stock (2 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 44 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | perforated/vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 280 mm |
| Brake Disc Type | perforated/vented |
| Number of Holes: | 4 |
| Extra Description | XTRA LINE - Xtra |
| Minimum thickness | 20.6 mm |
| Tightening torque | 120 Nm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mini | Convertible | Cooper | Cooper | 2010–2018 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 90KW 122HP |
| Mini | Convertible | Cooper Auto | Cooper | 2009–2010 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 88KW 120HP |
| Mini | Convertible | Cooper D | Cooper D | 2010–2015 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1598cc 82KW 112HP |
| Mini | Convertible | Cooper D Auto | Cooper D | 2011–2015 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1995cc 82KW 110HP |
| Mini | Convertible | Cooper D Highgate | Cooper D Highgate | 2012–2015 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1598cc 82KW 110HP |
| Mini | Convertible | Cooper D Highgate Auto | Cooper D Highgate | 2012–2015 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1995cc 82KW 110HP |
| Mini | Convertible | Cooper Highgate Auto | Cooper Highgate | 2012–2015 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 90KW 120HP |
| Mini | Convertible | Cooper S | Cooper S | 2008–2010 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 128KW 175HP |
| Mini | Convertible | Cooper S | Cooper S | 2010–2016 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 135KW 184HP |
| Mini | Convertible | Cooper S Auto | Cooper S | 2009–2013 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 128KW 175HP |
| Mini | Convertible | Cooper SD Auto | Cooper SD | 2011–2015 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1995cc 105KW 141HP |
| Mini | Convertible | Cooper SD Highgate | Cooper SD Highgate | 2012–2015 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1995cc 105KW 141HP |
| Mini | Convertible | Cooper SD Highgate Auto | Cooper SD Highgate | 2012–2014 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1995cc 105KW 141HP |
| Mini | Convertible | Cooper Soho | Cooper Soho | 2011–2013 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 90KW 120HP |
| Mini | Hatch | Cooper D Soho Auto | Cooper D Soho | 2011–2012 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1995cc 82KW 110HP |
| Mini | Hatch | Cooper SD | Cooper SD | 2011–2015 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1995cc 105KW 141HP |
| Mini | Hatch | John Cooper Works Auto | John Cooper Works | 2012–2015 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 155KW 208HP |
Reviews
There are no reviews yet.