SKU: 09.C133.11
£143.68
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 48 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | internally vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 304 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | PRIME LINE - UV Coated |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Centering Diameter | 71 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Peugeot | 408 | 408 Allure HEV Auto | Allure | 2024–… | Petrol/Electric | Hatchback | 4X2 | 1199cc 100KW 134HP |
| Peugeot | 408 | 408 ALLURE MHEV AUTO | Allure | 2025–… | Petrol | Hatchback | 4X2 | 1199cc 107KW 143HP |
| Peugeot | 408 | 408 Allure PHEV Auto | Allure | 2025–… | Petrol/Electric | Hatchback | 4X2 | 1598cc 165KW 221HP |
| Peugeot | 408 | 408 Allure PHEV Auto | Allure | 2025–… | Petrol/Electric | Hatchback | 4X2 | 1598cc 165KW 221HP |
| Peugeot | 408 | 408 Allure Premium PureTech SS A | PureTech S/S Allure Premium | 2023–2024 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1199cc 96KW 128HP |
| Peugeot | 408 | 408 Allure Premium S/S PHEV A | S/S Allure Premium | 2023–2024 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1598cc 133KW 178HP |
| Peugeot | 408 | 408 Allure Premium S/S PHEV A | S/S Allure Premium | 2023–2024 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1598cc 165KW 221HP |
| Peugeot | 408 | 408 Allure PureTech S/S Auto | PureTech S/S Allure | 2023–2024 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1199cc 96KW 128HP |
| Peugeot | 408 | 408 Allure PureTech S/S Auto | 2024–… | Petrol | Hatchback | 4X2 | 1199cc 96KW 128HP | |
| Peugeot | 408 | 408 Allure S/S PHEV Auto | S/S Allure | 2023–2024 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1598cc 133KW 178HP |
| Peugeot | 408 | 408 Allure S/S PHEV Auto | S/S Allure | 2024–… | Petrol/Electric | Hatchback | 4X2 | 1598cc 133KW 178HP |
| Peugeot | 408 | 408 First Edition S/S PHEV A | S/S First Edition | 2023–2024 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1598cc 165KW 221HP |
| Peugeot | 408 | 408 GT HEV Auto | GT | 2024–… | Petrol/Electric | Hatchback | 4X2 | 1199cc 100KW 134HP |
| Peugeot | 408 | 408 GT MHEV AUTO | GT | 2025–… | Petrol | Hatchback | 4X2 | 1199cc 107KW 143HP |
| Peugeot | 408 | 408 GT PHEV Auto | GT | 2025–… | Petrol/Electric | Hatchback | 4X2 | 1598cc 165KW 221HP |
| Peugeot | 408 | 408 GT PureTech S/S Auto | PureTech S/S GT | 2023–2024 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1199cc 96KW 128HP |
| Peugeot | 408 | 408 GT PureTech S/S Auto | 2024–… | Petrol | Hatchback | 4X2 | 1199cc 96KW 128HP | |
| Peugeot | 408 | 408 GT S/S PHEV Auto | S/S GT | 2023–2024 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1598cc 133KW 178HP |
| Peugeot | 408 | 408 GT S/S PHEV Auto | S/S GT | 2023–… | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1598cc 165KW 221HP |
| Peugeot | 408 | 408 GT S/S PHEV Auto | S/S GT | 2024–… | Petrol/Electric | Hatchback | 4X2 | 1598cc 165KW 221HP |
| Peugeot | 408 | 408 GT S/S PHEV Auto | S/S GT | 2024–… | Petrol/Electric | Hatchback | 4X2 | 1598cc 133KW 178HP |
Reviews
There are no reviews yet.