SKU: 09.D995.11
£169.31
In stock
In stock (1 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 60 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | internally vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 330 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | PRIME LINE - UV Coated |
| Minimum thickness | 20 mm |
| Centering Diameter | 69 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Genesis |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Genesis | G70 | G70 Luxury D Auto | Luxury | 2022–2023 | Diesel | Estate | 4x2 | 2199cc 147KW 197HP |
| Genesis | G70 | G70 Luxury Line D Auto | Luxury Line | 2022–2022 | Diesel | Estate | 4x2 | 2199cc 147KW 197HP |
| Genesis | G70 | G70 Luxury Line T Auto | Luxury Line | 2022–2022 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 180KW 241HP |
| Genesis | G70 | G70 Luxury Line T Auto | Luxury Line | 2022–2022 | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 180KW 241HP |
| Genesis | G70 | G70 Luxury T Auto | Luxury | 2022–2022 | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 180KW 241HP |
| Genesis | G70 | G70 Luxury T Auto | Luxury | 2022–2023 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 180KW 241HP |
| Genesis | G70 | G70 Premium Line D Auto | Premium Line | 2022–2022 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2199cc 147KW 197HP |
| Genesis | G70 | G70 Premium Line T Auto | Premium Line | 2021–2021 | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 145KW 194HP |
| Genesis | G70 | G70 Premium Line T Auto | Premium Line | 2022–2022 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 145KW 194HP |
| Genesis | G70 | G70 Premium T Auto | Premium | 2022–… | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 145KW 194HP |
| Genesis | G70 | G70 Premium T Auto | Premium | 2023–2023 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 145KW 194HP |
| Genesis | G70 | G70 Sport D Auto | Sport | 2022–2023 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2199cc 147KW 197HP |
| Genesis | G70 | G70 Sport Line D Auto | Sport Line | 2021–2022 | Diesel | Estate | 4x2 | 2199cc 147KW 197HP |
| Genesis | G70 | G70 Sport Line D Auto | Sport Line | 2021–2022 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2199cc 147KW 197HP |
| Genesis | G70 | G70 Sport Line T Auto | Sport Line | 2021–2022 | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 180KW 241HP |
| Genesis | G70 | G70 Sport Line T Auto | Sport Line | 2021–2022 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 180KW 241HP |
| Genesis | G70 | G70 Sport T Auto | Sport | 2022–2023 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 180KW 241HP |
| Genesis | G70 | G70 Sport T Auto | Sport | 2022–… | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 180KW 241HP |
Reviews
There are no reviews yet.