SKU: 01715
£49.86
In stock
In stock (3 available)
| Brand | Febi |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Thickness | 51.7 mm |
| Rotor Style | Solid |
| Unit Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 286 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 10.4 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 3 Series | 316i | 316I Compact | 1995–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1596cc 75KW 101HP |
| BMW | 3 Series | 316i Auto | 316I | 1988–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1596cc 76KW 102HP |
| BMW | 3 Series | 316i Auto | 316I Compact | 1997–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1596cc 75KW 101HP |
| BMW | 3 Series | 316i Compact | 316I Compact Edition | 1999–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1895cc 77KW 103HP |
| BMW | 3 Series | 316i Compact | 316I Compact | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1895cc 78KW 105HP |
| BMW | 3 Series | 316i Compact Auto | 316I Compact | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1895cc 77KW 103HP |
| BMW | 3 Series | 316i SE Auto | 316I SE | 2000–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1895cc 77KW 103HP |
| BMW | 3 Series | 316i SE Compact | 316I SE Compact | 1997–2001 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1895cc 77KW 103HP |
| BMW | 3 Series | 316i SE Compact Auto | 316I SE Compact | 1999–2001 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1895cc 77KW 103HP |
| BMW | 3 Series | 316i SE Touring | 1998–1999 | Petrol | Estate | 4X2 | 1596cc 75KW 101HP | |
| BMW | 3 Series | 316i SE Touring Auto | 316I Touring SE | 1998–1999 | Petrol | Estate | 4x2 | 1596cc 75KW 101HP |
| BMW | 3 Series | 316i Sport Compact | 316I Sport Compact | 1999–2001 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1895cc 77KW 103HP |
| BMW | 3 Series | 316i Sport Compact Auto | 316I Sport Compact | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1895cc 77KW 103HP |
| BMW | 3 Series | 316i Touring | 316I Touring | 1997–1999 | Petrol | Estate | 4x2 | 1596cc 75KW 101HP |
| BMW | 3 Series | 316i Touring Auto | 316I Touring | 1997–1999 | Petrol | Estate | 4x2 | 1596cc 75KW 101HP |
Reviews
There are no reviews yet.