SKU: 18217
£67.42
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Febi |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Thickness | 54.5 mm |
| Rotor Style | internally vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 350 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 30.5 mm |
| Centering Diameter | 72 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 127 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Jeep |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee 75th Anniversary CRD Auto | V6 75th Anniversary | 2016–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee CRD Limited+ 4x4 Auto | V6 CRD Limited Plus | 2016–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee CRD Overland 4x4 Auto | V6 CRD Overland | 2016–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee CRD Summit+ Auto | V6 CRD Summit | 2016–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Laredo CRD Auto | V6 CRD Laredo | 2013–2015 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 140KW 188HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Laredo CRD Auto | V6 CRD Laredo | 2015–… | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 140KW 188HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Limited Edition CRD Auto | V6 CRD Limited | 2011–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 177KW 237HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Limited Edition CRD Auto | V6 CRD Limited | 2013–2015 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Limited Edition+ CRD Auto | V6 CRD Limited Plus | 2014–2016 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Limited Edition+ CRD Auto | V6 CRD Limited Plus | 2015–2016 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Overland CRD Auto | V6 CRD Overland | 2011–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 177KW 237HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Overland CRD Auto | V6 CRD Overland | 2013–2016 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Overland CRD Auto | V6 CRD Overland | 2015–2016 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Overland Summit CRD Auto | V6 CRD Overland Summit | 2012–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 177KW 237HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee S-Limited CRD Auto | V6 CRD S-Limited | 2012–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 177KW 237HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Summit CRD Auto | V6 CRD Summit | 2013–2016 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Summit CRD Auto | V6 CRD Summit | 2015–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
Apec Black
Front Axle
Two-Piece Brake Disc, Vented
Febi
Front Axle
Internally Vented
Coated
Bosch
Front Axle
16.5 mm
With Integrated Wear Sensor
95.5 mm
Borg &Amp; Beck
Rear Axle
Solid
Coated
Reviews
There are no reviews yet.