SKU: 22160
£52.90
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Febi |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Thickness | 68 mm |
| Rotor Style | Solid |
| Unit Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 300 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 8.3 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Mercedes-Benz |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz | E-Class | E220 CDI AvantGarde Auto | E220 CDI Avantgarde | 2002–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2148cc 111KW 150HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E220 CDI Classic Auto | E220 CDI Classic | 2002–2008 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2148cc 111KW 150HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E220 Elegance CDi Auto | E220 CDI Elegance | 2006–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2148cc 125KW 167HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E220 Executive CDi Auto | E220 CDI Executive | 2007–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2148cc 126KW 170HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 AvantGarde | E240 Avantgarde | 2002–2010 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2597cc 132KW 177HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 AvantGarde Auto | E240 Avantgarde | 2002–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2597cc 132KW 177HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 AvantGarde Semi-A | E240 Avantgarde | 2002–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 2597cc 132KW 177HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 Classic | E240 Classic | 1999–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2597cc 132KW 177HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 Classic Auto | E240 Classic | 2002–2007 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2597cc 132KW 177HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 Classic Semi-Auto | E240 Classic | 2002–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 2597cc 132KW 177HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 Elegance | E240 Elegance | 2002–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2597cc 132KW 177HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 Elegance Auto | E240 Elegance | 2000–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2597cc 132KW 177HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 Elegance Semi-Auto | E240 Elegance | 2002–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 2597cc 132KW 177HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E280 AvantGarde Auto | E280 Avantgarde | 2005–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 170KW 228HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E350 Elegance | E350 Elegance | 2005–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3498cc 202KW 272HP |
Reviews
There are no reviews yet.