SKU: 23212
£68.83
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Febi |
|---|---|
| EAN | 4027816232124 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Replaces | 23210 |
| Thickness | 53.5 mm |
| Rotor Style | internally vented |
| Outer Diameter | 300 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 19.4 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Mercedes-Benz |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz | E-Class | E200 Avantgarde Kompressor | E200 Kompressor Avantgarde | 2000–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 121KW 163HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E200 Classic Auto | E200 Classic | 1996–1997 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E200 Elegance A | E200 Elegance | 1996–2001 | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E200 Elegance Kompressor | E200 Kompressor Elegance | 2000–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 121KW 163HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E200 Elegance Kompressor A | E200 Kompressor Elegance | 2000–2003 | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 121KW 163HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E220 CDI Classic | E220 CDI Classic | 1999–2003 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2151cc 93KW 125HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E220 CDI Classic | E220 CDI Classic | 2001–2002 | Diesel | Estate | 4x2 | 2148cc 106KW 143HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E220 CDI Elegance | E220 CDI Elegance | 1999–2002 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2151cc 93KW 125HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E220 CDI Elegance | E220 CDI Elegance | 2001–2002 | Diesel | Estate | 4x2 | 2148cc 106KW 143HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E220 CDI Elegance | E220 CDI Elegance | 2002–2003 | Diesel | Estate | 4x2 | 2148cc 106KW 143HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E230 Avantgarde A | E230 Avantgarde | 1982–1998 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2295cc 110KW 148HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E230 Classic | E230 Classic | 1997–1997 | Petrol | Estate | 4x2 | 2295cc 110KW 148HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 AvantGarde Auto | E240 Avantgarde | 1997–2001 | Petrol | Estate | 4x2 | 2397cc 125KW 168HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 Classic | E240 Classic | 2002–2002 | Petrol | Estate | 4x2 | 2597cc 126KW 170HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 Classic Auto | E240 Classic | 1998–2000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2397cc 125KW 168HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E240 Elegance Auto | E240 Elegance | 1999–2003 | Petrol | Estate | 4x2 | 2597cc 126KW 170HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E280 Avantgarde A | E 280 Avantgarde | 1996–1997 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2799cc 142KW 190HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E280 Classic Auto | E 280 Classic | 1996–1997 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2799cc 142KW 190HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E280 Elegance | E 280 Elegance | 1998–2022 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2799cc 142KW 190HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E280 Elegance A | E 280 Elegance | 1996–1997 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2799cc 142KW 190HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E280 Elegance A | E280 Elegance V6 | 2001–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2799cc 150KW 201HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E280 LWB Auto | E280 LWB Chassis | 2002–2003 | Petrol | Estate | 4x2 | 2799cc 150KW 201HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E290 TD | E290 TD | 1996–1997 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2874cc 95KW 127HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E300 Classic TD Auto | E300 TD Classic | 1997–1999 | Diesel | Estate | 4x2 | 2996cc 130KW 174HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E320 CDI AvantGarde Auto | E320CDI Avantgarde | 2000–2004 | Diesel | Estate | 4x2 | 3222cc 145KW 194HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E320 CDI Elegance Auto | E320CDI Elegance | 2002–2004 | Diesel | Estate | 4x2 | 3222cc 145KW 194HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E36 Auto | 1995–1998 | Petrol | Saloon | 4X2 | 3606cc 200KW 268HP | |
| Mercedes-Benz | E-Class | E55 AMG Auto | E55 AMG | 1998–2002 | Petrol | Estate | 4x2 | 5439cc 260KW 349HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E55 AMG Auto | E55 AMG | 1998–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5439cc 260KW 349HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E55 AMG Auto | E55 AMG | 2002–2021 | Petrol | Estate | 4x2 | 5439cc 264KW 354HP |
Reviews
There are no reviews yet.